Co mogłoby mnie uszczęśliwić?
Dlaczego pojawiłem się na tym świecie?
Jaki jest sens życia? Jaki jest mój cel?
To zanurzenie w historie brutalnych, opresyjnych relacji między nastolatkami, rodziną i szkołą oraz w problemy, które stanowią stałe elementy ich codzienności: samotność, miłość, wojnę.
Spektakl ALASKA to projekt oparty na pracy zespołowej i materiale dokumentalnym, powstały w wyniku badań oraz wywiadów z członkami grupy – pierwszej szkoły-studia teatralnego w Mariupolu, mieście w Ukrainie znajdującym się pod rosyjską okupacją. Przedstawienie oddaje tu i teraz członków zespołu.
Poruszane w spektaklu tematy są bliskie młodzieży w całej Europie, ponieważ bullying, przemoc, okrucieństwo, a także troski i lęki dotykają dzieci niezależnie od miejsca ich zamieszkania.
Spektakl opiera się na relacjach dzieci, które doświadczyły wojny, przeszły przez traumę konfliktu zbrojnego, straciły bliskich, były zmuszone opuścić swoje domy i stać się uchodźcami. ALASKA to przesłanie pokoju i ostrzeżenie dla świata.
Podczas gościnnego występu w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim zespół twórców przygotowuje nową, wielojęzyczną wersję spektaklu, angażując do współpracy młodych mieszkańców Trójmiasta.
W przedstawieniu osobiste świadectwa członków grupy spotykają się z wielką literaturą i poezją, a na scenie można usłyszeć teksty Rolanda Barthesa, Johna Greena, Sibylle Berg, Elise Wilk, Jorge Bucaya, Marii Polidouri, Kostasa Kariotakisa oraz Pinelopi Delta.
Podczas spektaklu rozbrzmiewać będą piosenki w językach ukraińskim, włoskim, greckim, polskim oraz w dialekcie rumejskim, którym posługuje się grecka mniejszość na Ukrainie.
Nagrody i wyróżnienia
- Tekst spektaklu, autorstwa Evangelosa Kosmidisa, zdobył nagrodę na European Selection 2022 ETC Drama Committee.