prof. Jerzy Limon

24 maja 1950 – 03 marca 2021

Anglista, szekspirolog, literaturoznawca, pisarz i tłumacz.
Twórca Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku.

Profesor Jerzy Limon (1950-2021) był inicjatorem powstania Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego i jego pierwszym Dyrektorem. W 1990 roku stworzył Fundację Theatrum Gedanense prowadzącą działania na rzecz powstania w Gdańsku teatru inspirowanego istniejącą w tym miejscu w XVII wieku sceną elżbietańską. Był Dyrektorem Artystycznym zainicjowanego w 1997 roku przez Fundację Festiwalu Szekspirowskiego. 

Dzięki jego staraniom w 2008 roku powstała instytucja kultury założona wspólnie przez Fundację, Marszałka Województwa Pomorskiego oraz Prezydenta Miasta Gdańska pod nazwą Gdański Teatr Szekspirowski. Instytucja otrzymała wsparcie finansowe na budowę swojej siedziby z Unii Europejskiej, samorządów lokalnych oraz MKiDN. 

We wrześniu 2014 spełniło się marzenie Pana Profesora, budynek Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego został otwarty i miała miejsce Inauguracja pierwszego sezonu artystycznego.

Profesor Jerzy Limon był wybitnym szekspirologiem i teatrologiem, pisarzem, autorem publikacji naukowych wydanych w kraju i za granicą oraz powieści. Był członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i ZAiKS, członkiem krajowym czynnym Polskiej Akademii Umiejętności oraz członkiem korespondentem Polskiej Akademii Nauk, Był także członkiem Polskiego Towarzystwa Szekspirowskiego i Polskiego Towarzystwa Historyków Teatru oraz członkiem założycielem Forum Integracji Nauki, Kultury i Sztuki Sfinks w Sopocie. Wykładał na Uniwersytecie Gdańskim, oraz gościnnie m.in. w Hunter College, University of Delaware, University of Colorado, University of Aberdeen, Kingston University oraz Shakespeare Institute w Waszyngtonie.
Jerzy Limon był laureat wielu nagród, w tym „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. W 2014 roku, za zasługi dla polsko-brytyjskiej współpracy kulturalnej, przez Królową Elżbietę II został odznaczony Honorowym Orderem Imperium Brytyjskiego w stopniu Oficera (OBE). W 2015 roku został laureatem Nagrody Jerzmanowskich, przyznawanej przez Polską Akademię Umiejętności. W tym samy roku otrzymał również Medal św. Wojciecha. W 2019 roku w rodzinnym mieście Szekspira, Stratfordzie nad Avonem, Profesor Jerzy Limon odebrał międzynarodową nagrodę Pragnell Shakespeare Award za wybitne osiągnięcia w popularyzowaniu i rozwoju wiedzy na temat dzieł Williama Szekspira.

Powstanie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego

jest niewątpliwą zasługą i dziełem życia Profesora Jerzego Limona, autorytetu dla tych, którzy go znali.

Nagroda Pragnell Shakespeare

27 kwietnia 2019 roku w rodzinnym mieście Szekspira, Stratfordzie nad Avonem, Profesor Jerzy Limon odebrał międzynarodową nagrodę Pragnell Shakespeare Award za wybitne osiągnięcia w popularyzowaniu i rozwoju wiedzy na temat dzieł Williama Szekspira.

W 2020 roku za „za zainicjowanie i stworzenie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego nawiązującego do pierwszego teatru publicznego w Polsce, który istniał w Gdańsku od początku XVII wieku i funkcjonował przez blisko dwa stulecia. Ponadto za stworzenie żywego miejsca dziedzictwa kultury. Miejsca, gdzie odbywają się dzisiaj światowej klasy koncerty, happeningi, wystawy, które czerpiąc z przeszłości, kreują nowy wymiar sztuki” – został uhonorowany Nagrodą im. prof. Aleksandra Gieysztora.

Biblioteka Jerzego Limona

23 kwietnia, w 458. rocznicę urodzin swojego patrona, Gdański Teatr Szekspirowski zainicjował działalność jedynej w swoim rodzaju biblioteki, którą tworzą unikatowy księgozbiór i artefakty związane z Profesorem Jerzym Limonem. Przestrzeń biblioteki wyróżniają też niezwykle cenne historyczne belki z istniejącej dokładnie w tym miejscu w XVII w. Szkoły Fechtunku.

Księgozbiór Profesora Jerzego Limona jest darem Justyny Marcinkiewicz-Limon, wdowy po założycielu Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, a biblioteka ufundowana została przez Amerykańskie Towarzystwo Przyjaciół Fundacji Theatrum Gedanense i jego przewodniczącego, Charlesa Krausego – filantropa, znanego amerykańskiego dziennikarza, właściciela galerii sztuki Charles Krause/Reporting Fine Art w Waszyngtonie.

Czytelnia czynna jest od wtorku do czwartku w godzinach 14:00-18:00.