prof. Jerzy Limon
Anglista, szekspirolog, literaturoznawca, pisarz i tłumacz.
Twórca Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku.
Profesor Jerzy Limon (1950-2021) był inicjatorem powstania Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego i jego pierwszym Dyrektorem. W 1990 roku stworzył Fundację Theatrum Gedanense prowadzącą działania na rzecz powstania w Gdańsku teatru inspirowanego istniejącą w tym miejscu w XVII wieku sceną elżbietańską. Był Dyrektorem Artystycznym zainicjowanego w 1997 roku przez Fundację Festiwalu Szekspirowskiego.
Dzięki jego staraniom w 2008 roku powstała instytucja kultury założona wspólnie przez Fundację, Marszałka Województwa Pomorskiego oraz Prezydenta Miasta Gdańska pod nazwą Gdański Teatr Szekspirowski. Instytucja otrzymała wsparcie finansowe na budowę swojej siedziby z Unii Europejskiej, samorządów lokalnych oraz MKiDN.
We wrześniu 2014 spełniło się marzenie Pana Profesora, budynek Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego został otwarty i miała miejsce Inauguracja pierwszego sezonu artystycznego.
Jerzy Limon był laureat wielu nagród, w tym „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. W 2014 roku, za zasługi dla polsko-brytyjskiej współpracy kulturalnej, przez Królową Elżbietę II został odznaczony Honorowym Orderem Imperium Brytyjskiego w stopniu Oficera (OBE). W 2015 roku został laureatem Nagrody Jerzmanowskich, przyznawanej przez Polską Akademię Umiejętności. W tym samy roku otrzymał również Medal św. Wojciecha. W 2019 roku w rodzinnym mieście Szekspira, Stratfordzie nad Avonem, Profesor Jerzy Limon odebrał międzynarodową nagrodę Pragnell Shakespeare Award za wybitne osiągnięcia w popularyzowaniu i rozwoju wiedzy na temat dzieł Williama Szekspira.
Więcej informacji na temat działalności naukowej, publikacjach i wielu innych dokonaniach Jerzego Limona znaleźć można na stronie JerzyLimon.pl
Powstanie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego
Nagroda Pragnell Shakespeare
27 kwietnia 2019 roku w rodzinnym mieście Szekspira, Stratfordzie nad Avonem, Profesor Jerzy Limon odebrał międzynarodową nagrodę Pragnell Shakespeare Award za wybitne osiągnięcia w popularyzowaniu i rozwoju wiedzy na temat dzieł Williama Szekspira.
W 2020 roku za „za zainicjowanie i stworzenie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego nawiązującego do pierwszego teatru publicznego w Polsce, który istniał w Gdańsku od początku XVII wieku i funkcjonował przez blisko dwa stulecia. Ponadto za stworzenie żywego miejsca dziedzictwa kultury. Miejsca, gdzie odbywają się dzisiaj światowej klasy koncerty, happeningi, wystawy, które czerpiąc z przeszłości, kreują nowy wymiar sztuki” – został uhonorowany Nagrodą im. prof. Aleksandra Gieysztora.