Teatr wielu możliwości!
Gdański Teatr Szekspirowski
Manifest Artystyczny
~ 1 ~
Jesteśmy teatrem dwóch czasów. Czerpiemy z tradycji i historii oraz kreujemy teraźniejszość i przyszłość.
~ 2 ~
Komentujemy współczesny świat, inspirując się twórczością Szekspira, odczarowujemy mit Szekspira elitarnego. Jesteśmy przestrzenią spotkania sacrum i profanum – tak jak w czasach teatru elżbietańskiego.
~ 3 ~
Wierzymy w kulturę dialogu – z widzem, partnerami teatru, biznesem. Słuchamy naszych widzów i reagujemy na ich potrzeby, ale też kreujemy nowe.
~ 4 ~
Prezentujemy najciekawsze wydarzenia z Polski i ze świata, najwyższej jakości. Inspirujemy i wspieramy nowe adaptacje.
~ 5 ~
Wyznaczamy kierunki w edukacji kulturalnej, stajemy się najlepszym w Polsce centrum edukacji poprzez teatr.
~ 6 ~
Stawiamy na współpracę środowisk kultury, nauki i biznesu; wierzymy w społeczność lokalną.
~ 7 ~
Jesteśmy otwarci na wszystkie formy sztuki i komunikacji z widzem.
Teatr wielu możliwości!
Wydarzenia Artystyczne
Głównym celem działań GTS jest kształcenie świadomego odbiorcy kultury i sztuki teatru poprzez działania artystyczne i edukacyjne, a także stworzenie w Gdańsku prężnego ośrodka artystycznego i edukacyjnego o randze międzynarodowej oraz kreowanie turystycznej destynacji kulturowej.
Gdański Teatr Szekspirowski jest placówką impresaryjną nie posiadającą swojego zespołu artystycznego, dzięki temu organizatorzy mogą w każdym sezonie na bieżąco reagować na propozycje artystyczne na rynku, pokazując te, które zasługują na szczególną uwagę.
Festiwal Szekspirowski
Festiwal Szekspirowski odbywa się co roku latem w Trójmieście, organizowany jest od 26 lat. Prezentowało się na nim ponad 230 różnych zespołów teatralnych z ponad 40 krajów. Pokazywano realizacje takich twórców, jak Peter Brook, Luk Perceval, Romeo Castellucci, Elizabeth LeCompte, Lew Dodin, Eimuntas Nekrošius, Oskaras Koršunovas, Tiago Rodrigues, Jan Lauwers, Roberto Ciulli, Robert Sturua i wielu innych.
Festiwal jest międzynarodowym forum wymiany doświadczeń, praktyk teatralnych i dyskusji środowisk związanych z twórczością Williama Szekspira oraz fanów teatru.
Edukacja Teatralna
Działalność edukacyjna Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego to szerzenie wiedzy o teatrze elżbietańskim i sztukach Szekspira, o idei teatru otwartego – w którym każdy może znaleźć swoje miejsce.
Stanowi to punkt wyjścia do pracy z różnymi grupami wiekowymi oraz społecznymi, jest platformą łączącą ludzi, pokolenia i kultury.
W ramach oferty edukacyjnej proponujemy zajęcia dla odbiorców indywidualnych oraz grup zorganizowanych. Zakres obejmuje lekcje teatralne, a także realizację projektów z elementami artystycznymi dla dzieci, młodzieży, seniorów oraz nauczycieli.
Teatr Bez Barier
GTS jest instytucją impresaryjną, prowadzącą działalność artystyczną i edukacyjną. Prezentuje wydarzenia teatralne i muzyczne, wspiera młodych twórców, współpracuje ze środowiskiem lokalnym.
Budynek jest dostępny dla OzN, wejścia dostępne są z poziomu chodnika, na każdą kondygnację można się dostać za pomocą wind dostosowanych dla OzN. Kolejne niezbędne udogodnienia jak system oznakowania przestrzeni zewnętrznych dla osób niewidomych oraz głuchych czy pętle indukcyjne zostały zakupione w 2022 roku w ramach dofinansowania z Programu Infrastruktura Kultury ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Nasza Historia
Gdański Teatr Szekspirowski powstał w miejscu XVII-wiecznej Szkoły Fechtunku. Był to również pierwszy publiczny teatr ówczesnej Rzeczypospolitej. Budynek wzorowany był na londyńskim Teatrze Fortune. Wyposażony w scenę typu elżbietańskiego i podobny do licznych teatrów angielskich epoki elżbietańskiej służył zarówno do ćwiczeń i zawodów szermierczych, jak i do wystawiania przedstawień. Do gdańskiego teatru przyjeżdżali regularnie m.in. wędrowni aktorzy, by wystawiać w Gdańsku sztuki angielskich dramaturgów – a wśród nich Szekspira.
Autorem projektu obecnego teatru jest włoski architekt Renato Rizzi, który jasne, drewniane wnętrze budynku umieścił w ciemnej ceglanej bryle, która symbolizuje szkatułę z otwieranym wiekiem-dachem.
Teatr ma kubaturę ponad 53 tys. m³, powierzchnię całkowitą ponad 12 tys. m², użytkową prawie 8 tys. m². W budynku zastosowano takie rozwiązania techniczne, jak ruchomy system zapadni sceny i widowni. Wnętrze Sali Głównej teatru jest rekonstrukcją dawnego gdańskiego teatru elżbietańskiego, ale jest adaptowalne – możliwe jest uzyskanie różnych typów scen: nie tylko elżbietańskiej (wysuniętą w kierunku widowni, gdzie publiczność na parterze stoi wokół sceny), ale też klasycznej włoskiej, sceny-areny i innych. Otwierany w 3 minuty dach umożliwia wystawianie spektakli przy świetle dziennym pod gołym niebem w duchu renesansowej tradycji.
Teatr może pomieścić do 600 osób (przy ustawieniu teatralnym) lub do 1000 osób (przy ustawieniu koncertowym).
Obecny teatr otwarto we wrześniu 2014 roku.