Teatr bez barier
GTS jest instytucją impresaryjną, prowadzącą działalność artystyczną i edukacyjną. Prezentuje wydarzenia teatralne i muzyczne, wspiera młodych twórców, współpracuje ze środowiskiem lokalnym. Budynek jest dostępny dla OzN, wejścia dostępne są z poziomu chodnika, na każdą kondygnację można się dostać za pomocą wind dostosowanych dla OzN. Kolejne niezbędne udogodnienia jak system oznakowania przestrzeni zewnętrznych dla osób niewidomych oraz głuchych czy pętle indukcyjne zostały zakupione w 2022 roku w ramach dofinansowania z Programu Infrastruktura Kultury ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Pracownicy Biura Obsługi Widza i przewodnicy po GTS przeszkoleni są z zasad zachowania wobec OzN, w tym nienarzucającego sposobu oferowania pomocy. Osoby potrzebujące wsparcia podczas wydarzeń prosimy o wcześniejsze zgłoszenia do Koordynatorki dostępności Soni Romanowskiej tel. 535 111 804 lub email: sonia.romanowska@teatrszekspirowski.pl
GTS współpracuje z Fundacją Wspierania Rozwoju „Ja Też”, która szkoli pracowników z niepełnosprawnościami pracujących przy obsłudze widowni oraz z Teatrem Razem w ramach stałej rezydencji, zapewniając przestrzeń do prób i wsparcie przy realizacji spektakli. Grupy OzN włączane są w realizowane projekty edukacyjne.
Osoby poruszające się na wózkach
Osoby z dysfunkcją słuchu
Osoby z dysfunkcją wzroku
Unowocześniamy system oznakowania zewnętrznych i wewnętrznych przestrzeni obiektu, w tym wejść na dziedziniec i do obiektu. Jesteśmy w trakcie prac nad ułatwieniem nawigacji wewnątrz obiektu oraz zwiększenia bezpieczeństwa poruszania się po klatkach schodowych. Zainstalowany został system udźwiękowienia otoczenia dostępny za pomocą aplikacji ToTuPoint. Zainstalowane zostały ścieżki naprowadzające wraz z polami uwagi we wnętrzu budynku na poziomie holu wejściowego, kolejnym etapem będzie wykonanie ich na poziomie szatni. Przy wejściu głównym do teatru umieszczone zostały urządzenia dźwiękowe, ułatwiające osobom słabowidzącym oraz niewidomym orientację w przestrzeni. Dla ułatwienia odbioru organizowanych w teatrze wydarzeń zakupione zostały przenośne pętle indukcyjne. Pętla indukcyjna zostanie także zainstalowana w kasie teatru.
Planujemy również uzupełnienie systemu na zewnątrz budynku. Na chodniku, łączącym główne wejście z wejściem na dziedziniec (od strony ul. W. Bogusławskiego), umieszczone zostaną na kolejnym etapie ścieżki naprowadzające oraz pola uwagi (przed wejściem głównym, wejściem na dziedziniec). Dodatkowo, przy wejściu na dziedziniec umieszczone zostaną znaczniki dźwiękowe.
Schody prowadzące do głównego wejścia teatru, na ścieżkę spacerową na murze oraz wszystkie schody wewnątrz budynku zostaną wyposażone w kontrastowe oznaczenia w formie widocznych oraz wyczuwalnych pod stopą nakładek na stopnie.
Dla ułatwienia mikronawigacji zarówno na zewnątrz budynku jak i w jego wnętrzu – wyznaczania trasy z miejsca położenia użytkownika do miejsca przez niego wybranego.
Wybrane wydarzenia prezentowane są z audiodeskrypcją. Przy wybranych produkcjach własnych wprowadzamy także prezentacje z audiodeskrypcją, poprzedzone touch-tourem.
Zwiedzanie teatru
Streszczenia kanonu sztuk Williama Szekspira
Materiały ETR
Makbet
William (czytaj Łiliam) Szekspir
Romeo i Julia
William (czytaj Łiliam) Szekspir
Sen Nocy Letniej
William (czytaj Łiliam) Szekspir
Przedprzewodnik
Gdański Teatr Szeskpirowski