Zaplanuj wizytę w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim
Jak dojechać
Bilety i informacje
Teatr bez barier
GTS jest instytucją impresaryjną, prowadzącą działalność artystyczną i edukacyjną. Prezentuje wydarzenia teatralne i muzyczne, wspiera młodych twórców, współpracuje ze środowiskiem lokalnym.
Budynek jest dostępny dla Osób z niepełnosprawnością ruchową, trwają usprawnienia dotyczące udostępnienia w kierunku osób z niepełnosprawnością wzroku i słuchu.
Atrakcje
Zwiedzanie teatru
Wystawa Pochwała Szaleństwa
Fundacja Theatrum Gedanense powstała z marzenia Jerzego Limona, aby odbudować w Gdańsku teatr elżbietański, który istniał tu od XVII wieku przez prawie dwieście lat. Teatr ów był pierwszą , publiczną sceną Rzeczypospolitej i regularnie przyjeżdżali do niego z występami angielscy aktorzy w XVII wieku.
W 1990 roku Jerzy Limon z grupą przyjaciół postanowił założyć Fundację, która zrealizowałaby jego ambitny cel. Od tego momentu zaczyna ucieleśniać się jego wielkie gdańskie i europejskie marzenie: odbudowa teatru szekspirowskiego i stworzenie w Gdańsku centrum kultury o zasięgu międzynarodowym. Wystawa przygotowana przez Fundację Theatrum Gedanense we współpracy z Gdańskim Teatrem Szekspirowskim przedstawia historię Fundacji od momentu rozpoczęcia działalności w 1991 roku do szczęśliwego finału – otwarcia Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego w 2014 roku, a także naszą dalszą działalność w latach 2014–2021 związaną ze współpracą z GTS. Na wystawie pokazujemy najważniejsze historyczne momenty i wydarzenia artystyczne – z Festiwalem Szekspirowskim na czele, realizowane wspólnie z GTS projekty artystyczne i edukacyjne, a także naszą najmniejszą scenę – Teatr w Oknie – pierwszą scenę GTS , prowadzoną przez Fundację od 2015r. Wystawie towarzyszy publikacja w języku polskim i angielskim oraz film dokumentalny pt. „Pochwała szaleństwa – Nonsuch Theatre” , ponieważ – jak pisał Jerzy Limon „ takiego teatru po prostu nigdzie , poza Gdańskiem, nie ma.”
Wystawę tę dedykujemy Jerzemu Limonowi, marzycielowi, wizjonerowi, założycielowi Fundacji Theatrum Gedanense, twórcy Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.
Biblioteka Jerzego Limona
23 kwietnia, w 458. rocznicę urodzin swojego patrona, Gdański Teatr Szekspirowski zainicjował działalność jedynej w swoim rodzaju biblioteki, którą tworzą unikatowy księgozbiór i artefakty związane z Profesorem Jerzym Limonem. Przestrzeń biblioteki wyróżniają też niezwykle cenne historyczne belki z istniejącej dokładnie w tym miejscu w XVII w. Szkoły Fechtunku.
Księgozbiór Profesora Jerzego Limona jest darem Justyny Marcinkiewicz-Limon, wdowy po założycielu Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, a biblioteka ufundowana została przez Amerykańskie Towarzystwo Przyjaciół Fundacji Theatrum Gedanense i jego przewodniczącego, Charlesa Krausego – filantropa, znanego amerykańskiego dziennikarza, właściciela galerii sztuki Charles Krause/Reporting Fine Art w Waszyngtonie.