Zapraszamy do nadsyłania abstraktów na ogólnopolską konferencję naukową organizowaną przez Polskie Towarzystwo Szekspirowskie we współpracy z Gdańskim Teatrem Szekspirowskim.
Celem konferencji jest rozmowa o Szekspirze jako autorze, który nie ulega modom i presji czasu, czyli Szekspirze ponadczasowym, ale też takim, który wchodzi w dialog (a może batalię) z każdym, w każdym miejscu i czasie.
Ze szczególną uwagą będziemy przyglądać się tym kwestiom w tekstach szekspirowskich, ich przekładach i adaptacjach, które dla dzisiejszej wrażliwości czytelniczej i teatralnej mogą być problematyczne ze względów społecznych czy politycznych. Interesować nas będą przy tym przypadki cenzury tekstu, który bywa poprawny albo i niepoprawny politycznie – w zależności od kontekstu. Na marginesie tej dyskusji poruszyć nam przyjdzie również samo zagadnienie poprawności politycznej jako terminu o nieostrym znaczeniu, który odnosi się do sfery jednostkowo albo i zbiorowo wyznawanych wartości.
Zakres tematyczny konferencji obejmuje Szekspira w polskim kontekście: w przekładzie i na scenie, w radiu, na ekranie telewizyjnym i kinowym, na kartach książek i artykułów (popularno)naukowych, na festiwalach, itd. Będziemy się zastanawiać, szczególnie nad tym, jakie znaczenie ma twórczość Stratfordczyka w Europie Środkowo-Wschodniej, i jak rezonuje w ostatnich latach, a szczególnie w 2022 i 2023 roku, w czasie naznaczonym pandemią i rosyjską napaścią na Ukrainę, w czasie marginalizacji różnych grup społecznych i jednostek w imię skuteczności politycznej, a także w czasie kryzysu klimatycznego i energetycznego.
Zachęcamy do przyjazdu do Gdańska, do Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, i udziału w gorącej wymianie poglądów.
SZCZEGÓŁY