14 cze 2023
Norweski teatr tańca Panta Rei specjalizuje się w działaniach włączających publiczność w projekty artystyczne. Robi to na wiele sposobów i (nie)zależnie od typu prowadzonych przedsięwzięć. Ich praktyc…
Projekt "SZTUKA współTWORZENIA. Norweskie klimaty" ma na celu prezentację innowacyjnych zjawisk w kulturze norweskiej, realizowanych w ramach różnorodnych form sztuki. Projekt oparty jest na współpracy z artystami z Norwegii i współtworzeniu wydarzeń z udziałem polskich artystów lub społeczności lokalnej z utrudnionym dostępem do oferty kulturalnej. Głównym tematem projektu są globalne zmiany klimatyczne i gospodarowanie odpadami poprzez działania artystyczne realizowane przez teatr tańca i ruchu, nastawiony na budowanie relacji z publicznością i przestrzenią.
Celem projektu jest pokazanie problemów społecznych za pomocą sztuki, zmiana świadomości w zakresie roli każdego z nas w kształtowaniu swojego najbliższego otoczenia i wpływu jaki nasze decyzje mają na zachowania innych ludzi oraz na dobrostan
środowiska.
Partnerem projektu jest Teatr Tańca Panta Rei z Oslo (PRD), który w czerwcu 2023 zaprezentuje spektakl dla dzieci i młodzieży pt. "Płatki i baśnie" któremu towarzyszyć będą działania włączające publiczność w proces twórczy, a także wydarzenia dla artystów i organizatorów kultury służące budowaniu kompetencji i wymianie doświadczeń.
Wydarzenia w czerwcu 2023:
Spektakl "Płatki i baśnie"
Warsztaty dla dzieci i młodzieży
Przesłuchania dla tancerzy
Warsztaty dla pracowników sektora kultury
Ponadto partner norweski wraz z Gdańskim Teatrem Szekspirowskim stworzą koprodukcję - wydarzenie łączące muzykę, teatr i taniec, oparte na szacunku dla środowiska i jego roli w naszym życiu. Spektakl powstanie we współpracy z lokalnym środowiskiem tancerzy-amatorów, którzy będą współtworzyć etiudę otwierającą przedstawienie. Bazując na nawiązanych kontaktach w artystycznym środowisku lokalnym województwa pomorskiego partner projektu, podczas rezydencji, stworzy koprodukcję site-specific zrealizowaną w różnych przestrzeniach Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.
Spektakl powstanie we współpracy artystycznej z grupą artystek i aktywistek ekologicznych - Guerilla Plastic Movement, które stworzą scenografię do spektaklu oraz instalacje artystyczne stanowiące jego integralny element. Grupę tworzą artystki wizualne poruszające temat przetwarzania odpadów oraz zanieczyszczenia mórz i oceanów. Instalacje zostaną stworzone z zebranych odpadów podczas warsztatów z lokalną społecznością i aktywistami. Koprodukcja w marcu 2024 będzie artystycznym podsumowaniem projektu, uczestniczyć w niej będą trójmiejscy artyści i tancerze. Po spektaklu odbędzie się dyskusja z artystami i ekspertami dotycząca ekologii i zmian klimatu.
Celem projektu jest poruszenie tematów dotyczących zarówno Polaków, jak i Norwegów, dzielenie się doświadczeniami, a także
wypracowywanie nowych, twórczych rozwiązań zmieniających, poprzez kulturę, nastawienie społeczne do poruszanych zagadnień
klimatycznych.
Projekt „SZTUKA współTWORZENIA. Norweskie klimaty” realizowany jest dzięki wsparciu ze środków Programu „Kultura” w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021. Fundusze EOG reprezentują wkład Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w tworzenie Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.
Masz dość telewizji i platform streamingowych? Potrzebujesz odrobiny dystansu i czasu tylko dla siebie? Szukasz informacji o spektaklach, koncertach i kreatywnych warsztatach?
Zapisz się do naszego newslettera i dowiedz się więcej o wydarzeniach i atrakcyjnych promocjach przeznaczonych wyłącznie dla subskrybentów.
Co Ty na to?