Teatralny Pasjans 2022, grupa osób w różnym wieku na scenie

Teatralny Pasjans – podsumowanie edycji 2022

Teatralny Pasjans 2022 to siódma już edycja projektu Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego oraz Fundacji Theatrum Gedanense.

Idea projektu jest prosta, ale wyjątkowa: grupy uczniów, seniorów i osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami (tak fizycznymi, jak i umysłowymi) pracują nad tymi samymi tekstami literackimi. W swoich ośrodkach lokalnych (miejscowościach województwa pomorskiego), pod opieką profesjonalnych reżyserów teatralnych – przygotowują własną adaptację sceniczną znanych dzieł literackich. Jeden tekst jest jednocześnie przygotowywany przez jedną grupę seniorów, jedną uczniów i jedną grupę osób niepełnosprawnych.

Grupy po okresie prób i występów lokalnych spotykają się w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim, gdzie wystawiają swoje spektakle jeden po drugim. Przed innymi grupami i przed szeroką publicznością. Jest to dla wszystkich niebywale wzruszający moment. Trzy odsłony tego samego tekstu pozwalają pokazać, jak różni, ale i jak podobni do siebie są aktorzy z trzech występujących po sobie grup. Dochodzi do spotkania światów, które w dzisiejszym świecie zbyt często mijają się bez słowa. W projekt wpisany jest aspekt integracyjny – spotkania i rozmowy wszystkich grup po spektaklach, warsztaty integracyjne dla liderów grup, wyjazdy organizatorów do każdej grupy i wsparcie ich działań na miejscu.

Sponsorem projektu jest Fundacja im. Zygmunta Zaleskiego.

Oprócz finałowego podsumowania dostępne są nagrania spektakli biorących udział w finale projektu. Zobacz naszą PLAYLISTĘ TU.