30 listopada o godz. 18.00 w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim odbędzie się spotkanie wokół książki Jerzego Limona „Gdański teatr «elżbietański»”, wydanej przez słowo/obraz terytoria. W publikacji autor prezentuje działalność wędrownych angielskich zespołów teatralnych w Gdańsku w pierwszej połowie XVII wieku. Ich aktywność wiązała się z powstaniem i dziejami pierwszego na terenie Polski teatru publicznego, zwanego Szkołą Fechtunku. Tezy wyłożone w tej książce dały podwaliny pod jeden z najbardziej niezwykłych teatrów świata – Gdański Teatr Szekspirowski.
W 1990 r. Jerzy Limon postanowił zrealizować swoje wielkie, gdańskie marzenie o powstaniu Teatru z epoki Szekspira. Tak powstała Fundacja Theatrum Gedanense, która ten szczytny cel miała zrealizować. Zainaugurowała ona swoją działalność w 1991r, zdobywając patronat Księcia Karola, obecnego króla Wielkiej Brytanii. W 2014r. nastąpiło uroczyste otwarcie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.
Spotkanie poprowadzi prof. Jacek Kopciński – historyk literatury, dramatolog, krytyk teatralny, redaktor naczelny miesięcznika „Teatr”. Jego gośćmi będą prof. Olga Kubińska z Instytutu Anglistyki i Amerykanistyki UG, badaczka piśmiennictwa doby renesansu, tłumaczka i poetka oraz dr Jacek Bielak z Instytutu Historii Sztuki UG.
Wieczór uświetnią występy artystów: Leny Gruszczyńskiej (sopran), która zaśpiewa utwory z epoki elżbietańskiej oraz Katarzyny Kazimierczak i Macieja Konopińskiego, którzy zaprezentują supliki czyli XVII- wieczne petycje aktorów angielskich, składane do Senatu Gdańska z prośbą o pozwolenie na występy podczas Jarmarku Św. Dominika. Aktorzy opowiedzą także o różnicach miedzy występami na scenie elżbietańskiej i scenie włoskiej (tradycyjnej).
Zapraszamy Państwa w podróż do XVII-wiecznego Gdańska – pragniemy pokazać jak słowo zrodziło Teatr.
Wstęp na wydarzenie jest wolny.