Gdański Teatr Szekspirowski to zwierzolubne miejsce. Regularnie rezydują u nas psy i koty. W tym roku postanowiliśmy pomóc zwierzakom z Przytuliska w Rytlowie.
Razem z innymi polskimi teatrami oraz Fundacją Miasto Literatury włączyliśmy się w akcję charytatywną na rzecz Przytuliska Bezdomniaki w Rytlowie i tworzenie „Psiego kalendarza”.
„Psi kalendarz literacki. Bezdomniaki z Rytlowa 2023” to 17 psich bohaterów sportretowanych przez Marcina Olivę Soto. Ada, Bawarka, Cheops, Ćwiartek, Dora, Dziadek Dred, Gres, Hetman, Juka, Karczoch, Kira, Kleszcz, Maniek, Negra, Piega, Plastuś, Przymiar – wszystkie psy z kalendarza szukają domów. „Psi kalendarz literacki. Bezdomniaki z Rytlowa 2023” to 12 wierszy polskich poetek i poetów. Wśród autorek i autorów znajdują się: Magdalena Bielska, Grzegorz Kasdepke, Julian Kornhauser, Marcin Orliński, Joanna Roszak, Barbara Sadurska, Andrzej Sosnowski, Dariusz Sośnicki, Dorota Szatters, Adam Wajrak. „Psi kalendarz literacki. Bezdomniaki z Rytlowa 2023” to również jedenaście partnerskich teatrów, które wspierają akcję na rzecz Przytuliska w Rytlowie, włączając się również w działania proadopcyjne. Wśród partnerskich teatrów znajdują się: Gdański Teatr Szekspirowski, Narodowy Stary Teatr w Krakowie, Nowy Teatr w Warszawie, Teatr Capitol we Wrocławiu, Teatr im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie, Teatr im. W. Horzycy w Toruniu, Teatr Łaźnia Nowa w Krakowie, Teatr Polski w Bydgoszczy, Teatr Nowy w Łodzi, Teatr Powszechny w Warszawie, TR Warszawa, Teatr 6. Piętro.
We wszystkich partnerskich instytucjach można pobrać kalendarz, a następnie dokonać wpłaty 39,99 zł na konto: Schronisko Rytlów, 25 1090 1665 0000 0001 5238 0168, z dopiskiem: „Darowizna dla Bezdomniaków z Rytlowa”.
Pytania na temat adopcji należy kierować na: adopcje@psypanimagdy.pl; informacje można też uzyskać telefonicznie: +48 535 815 820. Bieżące informacje na temat schroniska i jego podopiecznych znajdują się na: www.psypanimagdy.pl i na profilu Przytuliska na Facebooku: Bezdomniaki z Rytlowa.
Autor zdjęć do kalendarza: Marcin Oliva Soto
Projekt Kalendarza: Łukasz Błażejewski
Patron kalendarza: Fundacja Miasto Literatury
Kalendarz można również zamówić online. Wystarczy wpłacić 39,99 zł na konto:
Schronisko Rytlów, 25 1090 1665 0000 0001 5238 0168, z dopiskiem: „Darowizna dla Bezdomniaków z Rytlowa”, a następnie wysłać na psikalendarzliteracki@gmail.com potwierdzenie dokonanego przelewu wraz z adresem, na który kalendarz powinien zostać wysłany.
Gdański Teatr Szekspirowski patronuje Hetmanowi
Hetman to jego pierwsze, szlachetniejsze imię. Ma niestety też drugie imię, którego nie używamy. To imię to Łańcuch. Jakiś parszywy człowiek, w głębokim świętokrzyskim lesie przywiązał go łańcuchem do drzewa i na odchodnym uderzył go ostrzem siekiery w głowę. Zostawił go tak na pewną śmierć w męczarniach. Łańcuch, którym Hetman przywiązany był do drzewa miał zaledwie 30 centymetrów długości. Tak krótki łańcuch sprawia, że pies nie jest nawet w stanie się położyć i powoli, ze zmęczenia traci przytomność. Chwiejącego się na nogach, rannego i oszołomionego psa znaleźli grzybiarze, którzy na szczęście wezwali Policję, Policja zaś odezwała się do nas. Pies natychmiast po interwencji trafił do weterynarza. Dostał leki przeciwzapalne, przeciwobrzękowe i przeciwbólowe. Jego stan nie pozwalał na przeprowadzenie operacji i dopiero po tygodniu weterynarz zszył mięśnie i skórę na jego głowie. Rany na ciele zagoiły się szybko, niestety ślad po cierpieniu pozostał w psychice Hetmana, który długo był nieobecny i bezwolny. Dzięki zaangażowaniu jednej z wolontariuszek pies zaczął odzyskiwać chęć życia i uczyć się na nowo zaufania do ludzi. Hetman jest gotowy do adopcji, w Rytlowie jest od pół roku i potrzebuje człowieka, który pokaże mu, że ludzie potrafią być dobrzy.