Warsztaty upcyklingu rozpoczną się częścią teoretyczną, podczas której prowadzące opowiedzą o tworzonej przez siebie sztuce użytkowej oraz wizualnej (między innymi o eksponatach ze stworzonej przez siebie wystawy “Sztuka Upcyklingu”). Artystki przedstawią sposoby na pozyskiwanie materiałów wtórnych i pokażą jak nadać im drugie życie, a także podzielą się swoimi źródłami inspiracji. W części praktycznej uczestnicy warsztatów będą mogli z przyniesionych przez siebie rzeczy lub korzystając z zapewnionych materiałów stworzyć unikatowe, własnoręczne dzieła sztuki użytkowej i nie tylko.
Równolegle najmłodsi warsztatowicze stworzą instrumenty, pacynki lub kukiełki z recyklingu, a także drobne przedmioty użytkowe (takie jak pojemniki na kredki i długopisy, okładki na książki, zakładki do książek. Uczestnicy mogą przynieść własne materiały lub korzystać z ogólnodostępnych materiałów zapewnionych przez nas.
Dzieci i młodzież zdobędą narzędzia do tego, by w przyszłości móc tworzyć zabawki oraz przedmioty użytkowe z rzeczy na pozór nieprzydatnych czy zepsutych. Wszyscy uczestnicy zaś zaproszeni zostaną do udziału w nagraniu profesjonalnego teledysku nt. upcyklingu. Nagranie rozpocznie się zaraz po warsztatach i stanowić będzie nie tylko wspaniałą pamiątkę, ale i materiał wart udostępniania i szerszenia wśród szerokiej publiczności!
Udział bezpłatny, obowiązują zapisy: warsztaty@horyzontzdarzen.org
Ilość miejsc ograniczona.
Horyzont Zdarzeń to kolektyw artystów różnych dziedzin, działających w duchu współpracy i wzajemnego wsparcia. Tworzy filmy, spektakle, festiwale muzyczne i prowadzi warsztaty artystyczne. Dociera do miejsc, które mają utrudniony dostęp do kultury. Wszystkim działaniom przyświeca idea dbania o środowisko i ochronę zwierząt.
W projekcie Fundację reprezentuje
Adrianna Wittbrodt, odpowiedzialna za przygotowanie scenografii. Adrianna aka Adel INK to Trójmiejska artystka, zawodowo tatuażystka i grafik. W zakresie jej działalności znajduje się malarstwo, linoryt, rysunek odręczny, tworzenie scenografii oraz grafik DTP. W swojej twórczości uwielbia łączyć wszystkie aspekty sztuki od wizualnej po muzykę. Tematy które porusza czesto oscylują wokół natury i ekologii.
Koordynatorem prac nad pozyskiwaniem materiałów oraz wydarzeń towarzyszących jest Joanna Róg — aktorka, producentka wydarzeń kulturalnych. Związana z Fundacją Horyzont Zdarzeń, z którą wystawia spektakle od 2018r, oraz produkuje niezależne filmy krótkometrażowe, a także tworzy wydarzenia związane z ochroną środowiska oraz zwierząt i sztuką upcyklingu. Jest również autorką scenariuszy spektakli dla dzieci. Hobbistycznie Dj’ka i organizatorka festiwali plenerowych.
Guerilla Plastic Movement to grupa artystów z Norwegii walczących o wolny od plastiku ocean przy pomocy środków wizualnych, werbalnych i artystycznych, z poczuciem humoru. Poprzez swoje działania grupa chce pobudzić i informować ludzi, firmy i organizacje. Zwraca się do międzynarodowych i krajowych polityków oraz instytucji, które mają władzę i wpływ na społeczeństwo.
Guerrilla Plastic Movement chce powstrzymać nieświadome używanie plastiku w codziennym życiu.
Cały plastik powinien być poddawany recyklingowi na całym świecie. Plastik musi jak najszybciej zostać zastąpiony zrównoważonymi materiałami. Chociaż plastik jest tani w produkcji, ma krótką trwałość i szybko zamienia się w odpady. Odpady, które pozostają w oceanach i przyrodzie przez setki lat. Te plastikowe śmieci zabijają ptaki i zwierzęta oraz rujnują delikatną równowagę natury. Ich ilość wciąż rośnie.