„ADHD i inne cudowne zjawiska – wykład nieprzewidywalny” to artystyczne spojrzenie na tzw. Deficyt Uwagi. Joanna Szczepkowska oprócz aktorstwa i literatury zajmuje się problemem ADHD u dorosłych: „Ciągle szukasz kluczy, masz setki pomysłów, które znikają w kosmosie? Twoje pomysły są podkradane i czujesz bezradność?
"Deficyt uwagi" to zjawisko jednocześnie zabawne, dramatyczne, inspirujące i destrukcyjne, a przede wszystkim malownicze, dlatego scena jest dobrym miejscem na próbę zrozumienia siebie albo bliskich”. Chciałam uświadomić ludziom, że istnieje zjawisko, które daje klucz do zrozumienia wielu mechanizmów naszych zachowań. To tym istotniejsze, że lekarze nadal są na ogół sceptyczni wobec ADHD osób dorosłych. Dlatego bardzo zależało mi na wiarygodności tego tekstu. W jednej recenzji ze spektaklu znalazłam określenie, że to improwizacja, happening.
Nic bardziej błędnego, tekst jest na scenie mówiony, co do litery, a stworzenie wrażenia improwizacji jest wyzwaniem artystycznym spektaklu.
Znana aktorka nagle organizuje wykład, na który zaprasza terapeutów i psychiatrów. Są wśród nich także goście zagraniczni. Aktorka na wstępie zapowiada, że ma zdiagnozowane ADHD. Ku zdumieniu wszystkich, zapowiada się jednak wykład prawdziwie naukowy, na temat fal mózgowych. Po wyjaśnieniu jak doszło do pracy nad wykładem, aktorka zabiera się do czytania bardzo skomplikowanej treści i wtedy na salę wkracza zupełnie niespodziewana postać młodej kobiety. Sytuacja staje się tak barwna, jak tylko bywa w życiu osób z ADHD. Robi się zabawnie i abstrakcyjnie, a wykład zmienia się w szereg zachowań typowych dla ADHD-owców. Zmieniają się także nastroje, zabawa miesza się ze wzruszeniem a nawet z dramatem. Wielu widzów wyjdzie ze spektaklu z myślą: „to było o mnie”.