Rok dobiega końca, my zaś życzymy młodzieży i nauczycielom dużo siły i kreatywnych pomysłów w nadchodzącym nowym semestrze szkolnym. Dla inspiracji łapcie e-publikację, która pokazuje na co stać edukatorów z Pomorza – ukończyli oni w roku 2024 projekt „Teatr i Edukacja”.
A tak swój udział w projekcie podsumował Krzysztof Kozłowski, pracownik pedagogiczny Zespołu Kształcenia i Wychowania Specjalnego w Kartuzach:
Zapytacie mnie czym jest teatr? Teatr to forma działalności artystycznej, polegająca na publicznym przedstawianiu utworów literackich, zwanych dramatami, które są interpretowane przez aktorów na specjalnie przystosowanej przestrzeni scenicznej. Teatr obejmuje różnorodne procesy przygotowawcze, w tym analizę tekstu literackiego, adaptację do warunków scenicznych, opracowanie scenografii, kostiumów oraz rekwizytów, a także przygotowanie oświetlenia i dźwięku. W teatrze występują określone role zawodowe, takie jak reżyser, aktorzy, scenograf, kostiumolog oraz technicy sceniczni, których współpraca prowadzi do realizacji tzw. spektaklu teatralnego. Spektakl, będący końcowym efektem pracy zespołu teatralnego, prezentowany jest zgromadzonej publiczności, która w trakcie jego trwania powinna utrzymywać ciszę i skupienie, aby umożliwić aktorom realizację ich ról w sposób zgodny z zamierzeniami artystycznymi. W ten sposób teatr pełni funkcję medium przekazu treści kulturowych, moralnych i estetycznych, przyczyniając się do poszerzenia horyzontów intelektualnych widza, jak również stanowiąc formę rozrywki.
STOP, STOP CO TO ZA BREDNIE
Teatr to wyjątkowe miejsce, w którym spotykają się emocje, wyobraźnia i historia, które tworzą razem wspólny, spójny obraz. To sztuka dialogu, gestu i ciszy, która pozwala nam odkryć sens ukryty w słowach i w mowie ciała. To magiczne miejsce, gdzie fikcja przenika się z rzeczywistością. To przestrzeń, w której człowiek jest w stanie dojrzeć swoje marzenia i lęki.
Na pierwszych zajęciach Marzena Nieczuja- Urbańska powiedziała TEATR TO PRAWDA i te słowa utkwiły mi w pamięci najbardziej.
Jak przyszedłem do tego projektu przedstawiłem Wam się jak Krzysztof. Byłem zamknięty na pewne myśli i uczucia. Projekt pozwolił mi ewoluować, co starałem przedstawić się Wam zmieniając swoje imię. Jako Dzisiaj czerpałem wiedzę od Was, byłem zafascynowany wszystkimi dziełami i odczuciami, które mi towarzyszyły. Natomiast jako Future – Przyszłość mam cechy, które już wcześniej mi towarzyszyły, ale dodatkowo mam otwartą głowę. Na świat, na sztukę, na ludzi. Jako Miś poczułem wszędzie mnie otaczający DOBROSTAN wymieniany we wszystkich możliwych przypadkach. Zaś Początek to tak naprawdę mam nadzieję że się właśnie rozpoczął.
Dzięki projektowi patrzę na świat z większą uwagą, wrażliwością, zrozumieniem. Doceniam bardziej rzeczy codzienne. Dostrzegam to co wcześniej widziałem przez mgłę. Stałem się odważniejszy. Teatr zainspirował mnie swoją różnorodnością do działania.
Aktualnie pracuję z tzw. trudną młodzieżą, którą zarażam miłością do teatru. Pracujemy wspólnie nad wystawieniem spektaklu. Zanim do tego dojdzie uczę ich tego, czego nauczyłem się tutaj. Pracy nad samym sobą. Dziękuje wszystkim zaangażowanym w projekt osobom, które tu poznałem. To dzięki wam wszystkim jestem gdzie jestem i ciągle się rozwijam.
GTS jest częścią gdańskiego programu edukacji: Edukacja do Kultury.
Projekt dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.