To już 15 lat? Aż nie do uwierzenia, że właśnie kończy się edycja jubileuszowa.
A wszystko zaczęło się w roku 2009, kiedy – po burzy mózgów z prof. Jerzym Limonem – powstał zarys nowego projektu, kierowanego do edukatorów z woj. pomorskiego. Co ważne, miał on być bezpłatny dla uczestników – zapewnialiśmy im także wyżywienie i częściowo zakwaterowanie. Realizowaliśmy go wówczas pod auspicjami Fundacji Theatrum Gedanense. Mieliśmy już, zarówno jako Gdański Teatr Szekspirowski i Fundacja, wieloletnie doświadczenie w realizacji przeróżnych przedsięwzięć kierowanych m.in. do osób uczniowskich oraz nauczycieli. Tworzyliśmy sieć zaprzyjaźnionych szkół i zaangażowanych pedagogów, rosło grono naszych przyszłych widzów teatralnych. Ale zależało nam, żeby pójść krok dalej, rozwinąć nasze edukacyjne skrzydła i w myśl zasady „the sky is the limit” stworzyć coś wyjątkowego, czego nie było w ofercie szkoleń na Pomorzu. Miał to być cykl specjalistycznych szkoleń na temat twórczego wykorzystania teatru w edukacji, trwający wiele miesięcy – łączna liczba zajęć wynosi 60 godzin. Kierowaliśmy go do edukatorów, którzy mieli już pod swoją opieką młodzież i chcieli przygotować z nią swój własny projekt, ale potrzebowali merytorycznego wsparcia. My z kolei chcieliśmy wyposażyć ich w odpowiednie narzędzia, dodać im wiary w siebie. W trakcie naboru przyjmowaliśmy tylko 20 osób na rok (w edycji pilotażowej 14), aby móc poświęcić im maksimum naszej uwagi. Wśród uczestników były osoby uczące języka polskiego, angielskiego i niemieckiego, historii, WOS-u, wychowania fizycznego, biologii, plastyki, muzyki; bibliotekarze, pracownicy pionu administracyjnego czy też instruktorzy teatralni.
W realizacji projektu pomaga nam to, że przez te lata działalności i przygotowań do budowy Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku mieliśmy okazję poznać sporo ekspertów i artystów z kręgu teatralnego, którzy posiadali kompetencje pedagogiczne. Mogli więc zaproponować interesujący zestaw ćwiczeń, zaprojektować warsztaty, i w ten sposób ułożyliśmy kilkumiesięczny plan spotkań (od maja do listopada organizowaliśmy tzw. zjazdy w weekendy, oraz kilkudniowe seminarium odbywające się latem, podczas naszego dorocznego Festiwalu Szekspirowskiego). Nadrzędnym celem projektu jest podniesienie kwalifikacji zawodowych nauczycieli oraz zainspirowanie ich do aktywności twórczej – przygotowanie autorskiego projektu z udziałem podopiecznych. A co znajduje się w ofercie zajęć? Cały wachlarz możliwości: praca z aktorem, reżyseria spektaklu, reżyseria teatru młodzieżowego, twórcza praca z tekstem literackim, praca z emocjami, warsztaty z pedagogiki teatru oraz technik dramowych.
Tradycją stały się już nasze spotkania w grudniu – na uroczystym finale na scenie GTS, kiedy to wręczamy dyplomy, a uczestnicy dzielą się z nami tym, co udało im się przygotować z podopiecznymi. Po każdej edycji zostaje także przygotowana e-publikacja, zbierająca wszystkie autorskie projekty. Na stronie projektu mamy z kolei konspekty wszystkich zajęć, dokładne opisy, zdjęcia. Możemy więc dzielić się nabytą wiedzą.
Nasze obecne grono ekspertów to: Piotr Biedroń (Teatr Wybrzeże w Gdańsku), Monika Jarząbek, Weronika Łucyk (Teatr Wybrzeże w Gdańsku), Marzena Nieczuja Urbańska (Teatr Wybrzeże w Gdańsku), Hanna Świętnicka (Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku, Maciej Wizner (Teatr Miejski im. W. Gombrowicza w Gdyni), Marzena Wojciechowska-Orszulak (Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku), Anna Zalewska-Uberman (pedagożka teatru).
Do tej pory w projekcie wzięło udział ponad 150 nauczycieli oraz około 1500 uczniów i uczennic. Mamy więc silne poczucie misji. Uczestnicy pochodzili nie tylko z Trójmiasta, Małego Trójmiasta Kaszubskiego, ale też m.in. ze Starego Gronowa czy Chojnic.
A co wyróżnia ten projekt? To, że łączy ludzi – pochodzących z różnych środowisk, pracujących na co dzień w przeróżnych placówkach. Podczas szkoleń tworzą się silne więzi, wykonywanie przeróżnych ćwiczeń/etiud/zadań teatralnych zbliża do siebie. Kulminacją jest wspomniane już wakacyjne seminarium – to intensywne dni zajęć z dziełami Szekspira w tle. Uczestnicy podczas zjazdów mają czas na wspólne posiłki, rozmowy, dzielą się doświadczeniem, inspirują się nawzajem. Takich przeżyć się nie zapomina. Tworzą się nawet przyjaźnie. A nam od 15 lat powiększa się grono „zarażonych Szekspirem” edukatorów – to jest bezcenne. Przychodzą do Teatru, biorą udział w innych projektach, realizują swoje pomysły (konkursy, akcje miejskie, spektakle młodzieżowe itp.). Jedna osoba podsumowała nasz projekt w niezwykle wzruszający sposób, pisząc w ankiecie ewaluacyjnej: „Dmuchnęliście mi w skrzydełka”!
Dofinansowania dla projektu przez lata udzielało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Edukacja kulturalna”, niekiedy przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. W tym roku jest to dofinansowanie udzielone przez MKiDN pochodzące z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
Poznaj ofertę edukacyjną Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.
GTS jest częścią gdańskiego programu edukacji: Edukacja do Kultury.
Projekt dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.