Spektakle w Teatrze Szekspirowskim Spektakle w Teatrze Szekspirowskim
 
spektakl_teatr_szekspirowski
Spektakle w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim

Gdański Teatr Szekspirowski działa w formule teatru impresaryjnego, bez własnego zespołu aktorskiego. Repertuar oparty jest o cztery główne cykle: Teatry Polskie, Teatry Europy (i Świata), Lato z Szekspirem oraz Scenę Muzyczną (koncerty). Tym samym przez cały rok można oglądać wyjątkowe wydarzenia teatralne i muzyczne, które znacząco wzbogacają ofertę kulturalną Trójmiasta.

W ramach cyklu Teatry Polskie prezentowaliśmy do tej pory repertuar takich teatrów jak:

Teatr Narodowy w Warszawie, Narodowy Stary Teatr w Krakowie, Teatr Polonia w Warszawie, Wrocławski Teatr Pantomimy, Teatr im. St. I. Witkiewicza w Zakopanem, Teatr STU w Krakowie, Teatr Bagatela w Krakowie, Teatr SOHO w Warszawie, Teatr WARSawy w Warszawie, Teatr Dramatyczny im. A. Węgierki w Białymstoku, Teatr Nowy w Poznaniu, Teatr Polski im. A. Szyfmana w Warszawie, Teatr Modrzejewskiej w Legnicy, Teatr Wierszalin w Supraślu.

Gościliśmy spektakle z Wielkiej Brytanii, Holandii, Rumunii, Gruzji, Niemiec, Ukrainy, Litwy, Węgier, Izraela, Chin, Estonii oraz Białorusi w ramach cyklu Teatry Europy (i Świata).

Dzięki naszej działalności do Gdańska przyjeżdżają spektakle teatralne ze scen narodowych i produkcje offowe, towarzyszą im liczne wydarzenia artystyczne - muzyczne, audiowizualne, filmowe, edukacyjne. Spotkania w ramach cyklu Teatry Europy to festiwale kultury danego kraju, wzbogacone o spotkania naukowe, gospodarcze i biznesowe.

Letnie produkcje szekspirowskie na scenę elżbietańską

Wyjątkową ofertą programową Teatru są produkcje własne, grane głównie w ramach cyklu Lato z Szekspirem, do których zapraszane są inne teatry z Trójmiasta. Hitem sezonu 2015, nie tylko letniego, szybko stał się spektakl Wesołe kumoszki z Windsoru w reż. Pawła Aignera, w wykonaniu aktorów gdańskiego Teatru Wybrzeże. Kolejnym, który odniósł podobny sukces, był Kiss Me, Kate! w 2016 r., współprodukowany z Teatrem Muzycznym w Gdyni oraz Zakochany Szekspir w 2017 r. ponownie współprodukowany z Teatrem Wybrzeże.
Szekspirowskie produkcje własne teatru grane są na oryginalnej scenie elżbietańskiej dostępnej jedynie w GTS.

Festiwal Szekspirowski

Znakiem rozpoznawczym na teatralnej mapie Polski jest też oczywiście międzynarodowy Festiwal Szekspirowski, który organizowany jest przez GTS oraz Fundację Theatrum Gedanense nieprzerwanie od 1997 roku, festiwal prezentuje najciekawsze inscenizacje szekspirowskie z całego świata i odbywa się corocznie na przełomie lipca i sierpnia.