BIOGRAMY REŻYSERÓW:
Monika Jarząbek
Magister sztuki – absolwentka Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie, Wiedza o teatrze (2007). Posiada certyfikat „Instruktor teatralny teatrów nieprofesjonalnych” (roczny kurs i roczny staż w Bałtyckim Uniwersytecie Ludowym). Ma ponad 20 lat doświadczenia w pracy dydaktycznej w ruchu teatralnym offowym: była aktorka zespołu teatralnego Stajnia Pegaza w Sopocie (2 lata), prowadziła warsztaty teatralne dla pacjentów Ośrodka Terapii Uzależnień w Gdyni (1 rok) – jako pedagog, była pedagogiem w Teatrze Junior działającym przy Teatrze Muzycznym w Gdyni (12 lat) – prowadziła Pracownię Teatralną dla młodzieży i dorosłych; prowadziła szereg warsztatów teatralnych, realizowała spektakle, prowadziła Pracownię Teatralną „JA, aktor” dla młodzieży przy fundacji Qartystom (2 lata), przygotowywała młodzież do szkół teatralnych. Od roku 2015 współpracuje z Gdańskim Teatrze Szekspirowskim przy realizacji projektu edukacyjnego „Teatralny Pasjans” – jako reżyser grup młodzieży, seniorów oraz osób z niepełnosprawnościami (spektakle: „Dziady cz. II” Adama Mickiewicza, „Boska Komedia” Dantego Alighieri, „Perykles”, „Zimowa opowieść”, „Henryk V” oraz „Wesołe kumoszki z Windsoru” Williama Szekspira, „Odyseja” Homera). W ostatnim roku prowadziła warsztaty teatralne dla młodzieży w Klubie WATAHA, w ramach projektu rewitalizacji dzielnicy Orunia. Od 2012 roku pracuje w Gdańskim Archipelagu Kultury, wpierw jako Kierowniczka domu kultury – Stacji Orunia, a obecnie pełni funkcję Kierowniczki Zespołu Komunikacji GAK. Również obecnie słuchaczka studiów podyplomowych na Uniwersytecie Gdańskim – Historia Sztuki.
dr Marzena Wojciechowska-Orszulak
Doktor nauk humanistycznych, specjalność: wiedza o teatrze, warsztatowiec-praktyk teatru, reżyser teatru alternatywnego, teatroterapeuta. Magister sztuki Akademii Teatralnej w Warszawie oraz filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego, a także absolwentka course dramawork –Certificate The Institute of the Arts Arnheim, Holandia. Uczestniczka zajęć Akademii Praktyk Teatralnych w Gardzienicach. Naukowo zajmuje się transgresją w działaniach teatralnych o charakterze terapeutycznym jako badacz w działaniu. Przeprowadzała teatroterapię m.in. w Areszcie Śledczym w Gdańsku, w ramach Letniej Akademii Szekspirowskiej. Wykładała arteterapię na Uniwersytecie Gdańskim. Obecnie prowadzi zajęcia z teatroterapii na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym w zakresie studiów podyplomowych dla arteterapeutów. Prowadzi warsztaty z młodzieżą, dorosłymi, osobami z niepełnosprawnościami i na ich kanwie reżyseruje spektakle m.in. „Król Ubu”, „Turlajgroszek”, „Joko świętuje rocznicę”, „Nasza klasa”, „Erwinka”. Pracowała w Teatrze Nauczania „Wybrzeżak”, wybrane realizacje to: „Dzidziuś pana Laurenta”, „Zabawa”. Od 2009 roku współpracuje z Gdańskim Teatrem Szekspirowskim przy projektach edukacyjnych. Od 2012 roku współpracowała z Międzywydziałowym Instytutem Nauk o Sztuce Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku w zakresie przedmiotów dotyczących kultury wizualnej, teatru, filmu, telewizji, scenografii, podstaw twórczości. Obecnie prowadzi ćwiczenia z historii teatru i wprowadzenia do scenografii. Jest twórcą teatru studenckiego ASPiryna/TeART. W ramach koła naukowo-artystycznego wraz ze studentami wypracowuje idee teatru performatywnego.
Rafał Ostrowski
Absolwent gdyńskiego Studium Wokalno-Aktorskiego. Studiował również: Historię, Marketing i Zarządzanie Instytucjami Kulturalnymi (na Uniwersytecie Opolskim, Gdańskim i w Wyższej Szkole Morskiej w Gdyni). Od 1994 związany zawodowo z Teatrem Muzycznym im. Danuty Baduszkowej w Gdyni. W swoim dorobku ma role zagrane w najważniejszych spektaklach tego teatru takich jak: „Les Miserables”, „Jesus Christ Superstar”, „Chicago”, „Hair”, „Skrzypek na dachu”, „Shrek”, „Lalka”, „Chłopi”, „Hairspray” czy w kilkakrotnie nagrodzonym „Kumernis czyli o tym jak świętej panience broda rosła”. Współpracował przy projektach niezależnych i impresaryjnych: „Ballady Ofiar Nicka Cave’a”, „Szafa”, monodram „Chodnik”. Grał również role po angielsku i niemiecku w spektaklach i produkcjach zagranicznych: „Evita”, „Hair”, „Dracula”, „Jesus Christ Superstar”, „Kiss me, Kate”. W ostatnim z wymienionych tytułów można było zobaczyć go na scenie elżbietańskiej Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, z którym związany jest od kilku sezonów biorąc udział w inegracyjno-edukacyjnym projekcie Teatralny Pasjans. Jest również aktorem filmowym („Stale Niestała”, „Ikar legenda Mietka Kosza”, „Czarny Czwartek”, „Raz jeszcze raz”) i serialowym („Skazana”, „Korona królów”, „Czas honoru”, „Diagnoza”, „Prawo Agaty”, „Ojciec Mateusz”, „Na dobre i na złe”, „Na wspólnej” i wielu innych). Kilkakrotnie uhonorowany nagrodami: Prezydenta Miasta Gdyni za rok 2016 za wybitne umiejętności aktorskie i wokalne oraz za znakomitą pracę artystyczną w musicalu “Piotruś Pan”, Marszałka Województwa Pomorskiego za rok 2010 za rolę Stanisława Wokulskiego w spektaklu „Lalka” w reżyserii Wojciecha Kościelniaka, Prezydenta Miasta Gdyni za rok 2010 za rolę Stanisława Wokulskiego w spektaklu „Lalka”, 2009 rok Gdynia – II Festiwal Teatrów Muzycznych za rolę Billy’ego Flynna w spektaklu „Chicago” Teatru Muzycznego w Gdyni, Prezydenta Miasta Gdyni za rolę Petrucchia w „Kiss me, Kate” (2007), pierwsze miejsce na V Festiwalu Grzegorza Ciechowskiego „IN MEMORIAM” w Tczewie (2006), Prezydenta Miasta Gdyni za wyjątkowe wcielenie się w role kobiece w spektaklu „Dzieła wszystkie Williama Szekspira (w nieco skróconej formie) wersja jasssowa”(2001), Grand Prix Konkursu Teatrów Szkolnych i Amatorskich „Bursztynowa Maska” (2000) w Sopocie nagroda za reżyserię i spektakl „Bal w Operze” zrealizowany przez młodzież koła teatralnego przy Centrum Kultury Kaszubski Dwór w Kartuzach.