Wernisaż wystawy odbędzie się 10 maja o godz 19.00
P. T. Mosur — Wolałbym nie.
Tytułowe nawiązanie do melvillowskiego Bartleby'ego, bohatera, którego charakterystycznym wyrazem niemocy był ustawicznie powtarzany zwrot „wolałbym nie”, traktuję jako dopełnienie, wskazujące jedną z klamr interpretacyjnych obrazów, które powstawały na przestrzeni ostatnich paru lat.
O ile jednak ten patron opieszałych niejednokrotnie stawał się paradoksalnie ikoną bezwzględnego zaniechania, tak w tym przypadku traktuję go jako pełnomocnika odbioru rzeczywistości, na której wypadki mam ograniczony wpływ, jednocześnie stając bezsilnie w ich obliczu. Podobnie do wspominanego kopisty od niechcenia reagując na zadawane okoliczności, zamieniając frazę na przedstawienia.
Mimo iż społeczny model czasów Melvilla znacząco odbiega od późnonowoczesnego, afirmatywnego i pretendującego, tak problematyka, która wynika ze zwrotu „wolałbym nie” mieści w sobie sensy teraźniejszości uwikłanej w kryzysy presji reagowania, „stawania się” i osiągania — w uporczywym zobowiązaniu do bycia sobą, czego dramat usiłuję przedstawić.
Wystawa odbywa się dzięki uprzejmości Galerii Prześwit.
Cykl wARTo
Gdański Teatr Szekspirowski zaprasza do udziału w nowym cyklu wystaw trójmiejskich artystów. Ta inicjatywa nie tylko ukaże różnorodność współczesnego malarstwa, ale również połączy sztuki wizualne z muzyką.
Każdemu malarzowi towarzyszyć będzie specjalnie dobrany muzyk, który stworzy kompozycje, czerpiąc inspirację bezpośrednio z dzieł artysty i zaprezentuje je na wernisażu. Muzyka stanie się dźwiękowym komentarzem do malarskich opowieści, przekraczając granice poszczególnych dziedzin i tworząc wyjątkowe doświadczenie dla widza.
Do udziału w cyklu zachęcamy zarówno tych, którzy rozpoczynają swoją podróż w świecie sztuki, jak i koneserów współczesnego malarstwa.