• Dyskusje i spotkania /
  • Film /
  • Spektakle
18 wrz 2024
 - 22 wrz 2024

Obchody 10-lecia Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego

  • 10lat /
  • jubileusz
kup bilet

Z ogromną radością zapraszamy Państwa do udziału w obchodach 10-lecia Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.

Nasz teatr, otwarty 19 września 2014 roku, przez ostatnią dekadę stał się miejscem spotkań ze sztuką, przestrzenią twórczych eksperymentów oraz domem dla miłośników teatru z całego świata. Aby uczcić tę wyjątkową rocznicę, przygotowaliśmy dla Państwa szereg atrakcji, które przybliżą zarówno historię teatru, jak i jego patrona – Williama Szekspira. W programie przewidziane są zwiedzania, pokazy filmowe oraz spotkania. Ukoronowaniem obchodów będzie spektakl „Wokół Szekspira” w wykonaniu Andrzeja Seweryna.

W programie

Spotkanie z Władysławem Zawistowskim w ramach cyklu „Rozmowy o literaturze i teatrze” pt. „Jak William Szekspir przybył do Gdańska pod koniec XX wieku czyli o początkach Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego”

18 września / 18.00 / Gdański Teatr Szekspirowski
Prowadzenie - Justyna Limon, anglistka, wiceprezes Fundacji Theatrum Gedanense

Spotkanie z Władysławem Zawistowskim - poeta, prozaik, dramaturg, krytyk literacki i teatralny, tłumacz, wydawca, wykładowca creative writing na Uniwersytecie Gdańskim, dyrektor Departamentu Kultury w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego. Współpraca Władysława Zawistowskiego i Jerzego Limona rozpoczęła się w latach 80-tych XX wieku, kiedy to wspólnie przetłumaczyli sztuki Szekspira „Troilus i Kresyda” oraz „Antoniusz i Kleopatra”, a także inne dramaty pisarzy elżbietańskich. W 1990 r. Jerzy Limon wraz z Władysławem Zawistowskim, Andrzejem Żurowskim i kilkorgiem przyjaciół założyli Fundację Theatrum Gedanense, której celem była odbudowa teatru szekspirowskiego w Gdańsku, nawiązującego do historii gdańskiej Szkoły Fechtunku - pierwszego publicznego Teatru Rzeczypospolitej. Patronem Fundacji został JKW Książę Karol, a honorowymi patronami Andrzej Wajda i sir Peter Hall. Fundacja rozpoczęła promocję projektu poprzez organizację licznych wydarzeń kulturalnych, teatralnych, edukacyjnych. W 1993r na zaproszenie Fundacji przyjechał do Gdańska jej patron Książe Karol, a latem tego samego roku zorganizowano pierwsze Dni Szekspirowskie, które następnie przerodziły się w Międzynarodowy Festiwal Szekspirowski w 1997 r.

Władysław Zawistowski, który w owych latach był wiceprezesem Fundacji Theatrum Gedanense, opowie o barwnych wydarzeniach kulturalnych, takich jak np. huczne urodziny Szekspira, a także o przeszkodach i trudach pierwszej dekady działalności Fundacji Theatrum Gedanense - ewolucji projektu od rekonstrukcji po nowoczesny teatr nawiązujący do tradycji elżbietańskiej oraz o idei promocji projektu budowy teatru poprzez organizację wydarzeń literackich (wizyta Stanisława Barańczaka), teatralnych (wizyta Oxford Stage Company), edukacyjnych/naukowych (np. konferencja od Shakepeare'a do Szekspira).
-

Zwiedzanie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego

19/20/21 września w godzinach 14.30 / 17.00 / 19.30

Od 19 września przez kilka kolejnych dni, będzie można zwiedzić nasz teatr z przewodnikiem za złotówkę. To niepowtarzalna okazja, aby poznać tajemnice kulis, dowiedzieć się więcej o architekturze budynku, który zdobył liczne nagrody oraz o historii, która doprowadziła do powstania tego unikatowego miejsca na mapie Gdańska.

-

Pod rękę z Szekspirem

19/20/21 września w godzinach 13.00 / 15.30 / 18.00

Dla tych, którzy pragną pogłębić swoje spotkanie z twórczością Szekspira, proponujemy również specjalne zwiedzanie – w promocyjnej cenie. Czy czasem marzysz o tym, aby przenieść się do XVI wieku i poznać bliżej Szekspira, zapytać go o coś? „Nasz” William świetnie mówi po polsku i prezentuje się znakomicie w stroju z epoki elżbietańskiej. Opowie Tobie i Twoim znajomym o swoich ulubionych potrawach, rodzinie, blaskach i cieniach zawodu aktora w Londynie.

-

Pokazy filmowe

Gdański Teatr Szekspirowski stał się inspiracją dla wielu twórców, w tym samego Andrzeja Wajdy, jednego z najwybitniejszych polskich reżyserów. Miłośnicy kina będą mieli okazję zobaczyć wyjątkowe filmy jego autorstwa. W programie znalazły się m.in. „Zwięzła Kronika Czasu” (dokument o otwarciu Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego) oraz zapis happeningu „Aktorzy przyjechali”.

Film dokumentalny „Zwięzła kronika czasu (o Teatrze Szekspirowskim w Gdańsku)”

Polska, 2012, 30 min
Scena Magazyn 19/20/21 września w godzinach 13.00 / 14.30 / 16.00 / 17.30 / 19.00
Wstęp wolny

Impresja filmowa na temat Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, ukazująca budynek zaprojektowany przez Renato Rizziego w kontekście otwarcia instytucji, przywołującej ducha angielskiego dramaturga, bardzo istotnego dla twórczości Andrzeja Wajdy.

Film dokumentalny „Aktorzy przyjechali” według koncepcji artystycznej Andrzeja Wajdy na 446. urodziny Williama Szekspira.

Polska, 61 minut
Scena Magazyn 19/20/21 września w godzinach 13.30 / 15.00 / 16.30 /18.00 / 19.30
Wstęp wolny

Film dokumentuje happening szekspirowski, który odbył się 14 września 2009 roku na Długim Targu w Gdańsku. Na zaproszenie Andrzeja Wajdy na 20 scenach wystąpiło jednocześnie 80 polskich aktorów, którzy przedstawili sceny i monologi Williama Szekspira. Imprezę rozpoczęła, punktualnie o godzinie 12, fanfara „Oscar” skomponowana przez Wojciecha Kilara. Wydarzenie było filmowane przez 24 kamery. Dokument pokazuje występy wszystkich aktorów oraz Andrzeja Wajdę, który obserwował happening z balkonu nad Długim Targiem. W ostatniej części filmu ukazana jest ceremonia wmurowania kamienia węgielnego pod Gdański Teatr Szekspirowski z udziałem wszystkich aktorów i zaproszonych gości. Film Andrzeja Wajdy kończy scena wmurowania kamienia węgielnego.

-

Spektakl „Wokół Szekspira” Andrzej Seweryn

22 września / 19.00
Czas trwania: 90 do 110 minut*, bez przerwy.
*Spektakl ma formę interaktywną

Kulminacyjnym punktem obchodów będzie spektakl „Wokół Szekspira” w wykonaniu Andrzeja Seweryna – wybitnego aktora i reżysera, związanego z GTS od lat. Jego wyjątkowa interpretacja tekstów Szekspira przeniesie nas w świat mistrza, pełen pasji, emocji i niezapomnianych postaci. Po spektaklu odbędzie się spotkanie z artystą, podczas którego będzie można porozmawiać o jego pracy, inspiracjach oraz refleksjach na temat roli Szekspira w dzisiejszym świecie.

-

Spotkanie „Reminiscencje Festiwalowe po 28. Festiwalu Szekspirowskim”

22 września / 12.00 / Biblioteka Profesora Jerzego Limona
Wstęp wolny

Polskie Towarzystwo Szekspirowskie we współpracy z Gdańskim Teatrem Szekspirowskim, zaprasza do udziału w seminarium „Reminiscencje Festiwalowe po 28. Festiwalu Szekspirowskim”, które odbędzie się 22 września od godziny 12:00 w Bibliotece Profesora Limona w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim.

Seminarium ma otwartą formułę, która sprzyja swobodnym rozmowom w przyjaznej atmosferze, zamiast tradycyjnego, naukowego podejścia. Czekamy na Państwa refleksje i przemyślenia związane z wydarzeniami 28. Festiwalu Szekspirowskiego.

W programie m.in. wystąpienia o zwierzętach w teatrze, oczyszczających rytuałach, symbolach estetyzacji zbrodni czy też rodzicielstwie i patriarchacie.
POBIERZ PROGRAM

Zachęcamy do dołączenia do seminarium jako słuchacz osobiście lub online (Zoom).

Link do spotkania
Identyfikator spotkania: 882 2423 6209
Kod dostępu: 428803

Andrzej Seweryn

wybitny aktor i reżyser – i najpiękniejsze fragmenty bohaterów arcydzieł Szekspira – Hamleta, Makbeta i wielu innych. To nie tylko popis wielkiego aktora i kunszt Szekspira, ale także zaproszenia skierowane do publiczności, aby stała się współtwórcą tego wieczoru. Zaproszenie – dla koneserów Szekspira i dla tych, którzy znają go mniej – do interpretacji i reinterpretacji tych znanych tekstów, które jednak cały czas stanowią wyzwanie dla wrażliwości i inteligencji; są niezwykle aktualne, szczególnie, że podane są w zupełnie nowym przekładzie Piotra Kamińskiego. Spotkanie z Andrzejem Sewerynem będzie także okazją do uzyskania odpowiedzi na pytanie, co w Szekspirze najbardziej fascynuje jego jako aktora i nie-aktora…

Wydarzenie można polecić zarówno znawcom twórczości Szekspira, jak i tym, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z jego dziełami. Ci pierwsi usłyszą w nim ulubione monologi i dialogi szekspirowskie w nowych przekładach i w nowych, odkrywczych interpretacjach. Ci drudzy – znajdą zachętę do kontynuowania pasjonującej podróży w świat dramatów geniusza ze Stratfordu.

Terminy i Bilety

18 wrz 2024 / 18.00
organizator / Fundacja Theatrum Gedanense
19 wrz 2024 - 21 wrz 2024
dokument / 10-lecie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego
19 wrz 2024 - 21 wrz 2024
10-lecie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego
19 wrz 2024 / 13.30
reż. Andrzej Wajda / dokument / 10-lecie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego
19 wrz 2024 - 21 wrz 2024
10-lecie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego
22 wrz 2024 / 12.00
Biblioteka Profesora Jerzego Limona / 10-lecie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego
organizator / Polskie Towarzystwo Szekspirowskie
22 wrz 2024 / 19.00
reż. Andrzej Seweryn / 110 min / 10-lecie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego

Wydarzenia Pokrewne

  • Spektakle

reż. Gruba i Głupia / 75 min / 18+

  • Spektakle

reż. Andrzej Seweryn / 110 min / 10-lecie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego

  • Dla młodzieży /
  • Spektakle

reż. Joanna Zdrada / Gdański Teatr Szekspirowski / 12+

  • Spektakle

Koprodukcja Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie i Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego / 12+

  • Spektakle

Teatr Klucz im. Wojciecha Deneki / reż. Janusz Orlik

Hej! To ja, PopUp.

Masz dość telewizji i platform streamingowych? Potrzebujesz odrobiny dystansu i czasu tylko dla siebie? Szukasz informacji o spektaklach, koncertach i kreatywnych warsztatach?

Zapisz się do naszego newslettera i dowiedz się więcej o wydarzeniach i atrakcyjnych promocjach przeznaczonych wyłącznie dla subskrybentów. 

Co Ty na to?

Dziękuję, nie jestem zainteresowany. Wybieram niebieską pigułkę.
Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej, bez zmiany ustawień prywatności przeglądarki, wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych takich jak adres IP czy identyfikatory plików cookies w celach marketingowych, w tym wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji, a także celach analitycznych i statystycznych, a także na zapisywanie i przechowywanie plików cookies na Twoim urządzeniu. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.