Wykonawcy:
Capella Cracoviensis,
Jan Tomasz Adamus – dyrygent, kierownik artystyczny
Andrzej Szadejko – organy
Capella Cracoviensis:
Skrzypce I:
Katarzyna Olszewska
Zofia Wojniakiewicz
Robert Bachara
Aleksandra Owczarek
Skrzypce II:
Maciej Czepielowski
Jadwiga Czepielowska
Seojin Kim
Tomasz Góra
Altówka: Anna Krzyżak, Mariusz Grochowski
Wiolonczela: Aleksandra Buczyńska
Kontrabas: Rafał Makarski
Flet: Tami Krausz
Obój: Vincent Blanchard, Florian Abdesselam
Fagot: Tomasz Wesołowski, Maciej Snarski
Róg: Krzysztof Stencel, Marek Michalec
Trąbka: Paweł Gajewski, Marian Magiera
Kotły: Tomasz Sobaniec
Dyrygent: Jan Tomasz Adamus
Jan Tomasz Adamus
Dyrygent, organista i klawesynista; studiował w Krakowie i Amsterdamie, przez wiele lat był wykładowcą Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Od 2008 roku jest dyrektorem naczelnym i artystycznym Capelli Cracoviensis – krakowskiego chóru oraz grającej na historycznych instrumentach orkiestry, z którymi wystąpił na wielu znaczących festiwalach i w renomowanych salach koncertowych: Concertgebouw Amsterdam, Theater an der Wien, Haydn Festspiele Brühl, Festiwal Muzyki Polskiej, sala NOSPR, SWR Festspiele Schwetzingen, Bachfest Leipzig, Händel Festspiele Halle. Jako organista i dyrygent jest autorem licznych nagrań. Na płytach znaleźć można zarejestrowane przez niego opery barokowe (m.in. fonograficzne prapremiery Germanico in Germania Porpory i Adriano in Siria Pergolesiego wydane przez wytwórnię Decca), dawną muzykę polską oraz repertuar klasyczny i romantyczny wykonywany na instrumentach z epoki (Requiem Mozarta, utwory Chopina, Schuberta i Karłowicza, Halka Moniuszki w jej pierwotnej, „wileńskiej” wersji). Współpracował z takimi śpiewakami i śpiewaczkami jak Waltraud Meier, Jakub Józef Orliński, Max Emanuel Cenčić, Franco Fagioli czy Nuria Rial. Jest dyrektorem artystycznym festiwali Opera Rara Kraków, 6 Tygodni oraz Festiwalu Bachowskiego Świdnica.
Capella Cracoviensis
Chór kameralny i orkiestra Capella Cracoviensis wykonuje repertuar od renesansowej polifonii po wczesnoromantyczne opery na instrumentach z epoki przy użyciu historycznych praktyk wykonawczych. Capella Cracoviensis jest gościem wielu ważnych festiwali i sal koncertowych takich jak: Concertgebouw w Amsterdamie, Bachfest w Lipsku, Händel Festspiele w Halle, Teatro Real w Madrycie, Opéra Royal de Versailles oraz Theater an der Wien.
Zespół współpracował z takimi wybitnymi artystami jak Christophe Rousset, Giuliano Carmignola, Paul Goodwin, Andrew Parrott oraz Paul McCreesh. Do jego osiągnięć należy m.in. pierwsze wykonanie utworów Wagnera w Polsce na instrumentach historycznych z Waltraud Meier, a także nagrania oper Pergolesiego i Porpory dla Decca, Halki Moniuszki dla Sony Classical oraz Stabat Mater Vivaldiego z Jakubem Józefem Orlińskim dla Erato.
W maju 2018 roku zespół rozpoczął projekt Haydn – wszystkie symfonie, obejmujący koncerty oraz nagrania na żywo. Capella Cracoviensis wykonała również wszystkie symfonie Ludwiga van Beethovena w ciągu jednego dnia 2016 roku. To ambitne przedsięwzięcie odbyło się z udziałem dyrygentów: Paula Goodwina, Christophe’a Rousseta, Eivinda Gullberga Jensena, Evelino Pidò oraz Jana Tomasza Adamusa.
Od 2022 roku Capella Cracoviensis jest głównym organizatorem festiwalu Opera Rara Kraków. Od 2008 roku generalnym i artystycznym dyrektorem Capella Cracoviensis jest Jan Tomasz Adamus.
ANDRZEJ SZADEJKO
Kompozytor, dyrygent, organista, organizator życia muzycznego. Absolwent Akademii Muzycznej w Warszawie i i Hochschule für Alte Musik Schola Cantorum Basiliensis w Bazylei/Szwajcaria. Uczestniczył w 30 mistrzowskich kursach organowych, klawesynowych i na pianoforte w Polsce, Niemczech, Holandii i Szwajcarii. Finalista i laureat wielu konkursów organowych w Polsce i za granicą. Profesor Akademii Muzycznej w Gdańsku.
Profesor wizytujący uczelni w Niemczech, Finlandii i USA. Laureat i stypendysta wielu instytucji polskich i zagranicznych. Od roku 1994 regularnie koncertuje w Polsce, Europie, a także w USA jako solista, kameralista i dyrygent. Ekspert w dziedzinie historycznego budownictwa organowego. Jest konsultantem, bądź sprawuje nadzór nad wieloma projektami organowymi w Polsce, a także na Litwie i w Belgii. Jest kuratorem organów w Centrum św. Jana w Gdańsku. Jako solista i dyrygent ma na swoim koncie 28 wydawnictw płytowych dla wytwórni polskich i niemieckich wielokrotnie nominowanych do nagrody Fryderyk oraz Opus Klassik. Obecnie jest szefem artystycznym serii Musica Baltica i Gdańsk Organ Landscapes w renomowanej wytwórni niemieckiej MDG. Autor wydawnictw monograficznych, a także opracowań naukowych i artykułów drukowanych w periodykach polskich i zagranicznych. Autor audycji „Organy Nieograne” w Programie Drugim Polskiego Radia. Organizator i autor wielu formatów artystycznych i festiwali w Gdańsku i Warszawie: Festiwal ORGANy PLUS+®, MONIUSZKO_150, cykl Koncerty dla Gdańszczan, happeningi dla dzieci Popiszczmy Razem, konkurs plastyczny „…i zagrały organy”, Pomerania 2008 – międzynarodowe spotkania budowniczych organów, GdO Tagung 2018 – Międzynarodowy Zlot Miłośników Organów, festiwal „Moniuszko w Kościołach Warszawy”.