Społeczeństwo i władza – co to znaczy być odpowiedzialnym obywatelem?
Warsztaty koncentrują się na relacjach między społeczeństwem a rządzącymi oraz odpowiedzialności obywatelskiej. Inspirując się Koriolanem Szekspira, wspólnie analizujemy, jakie mechanizmy wpływają na wybory rządzących i opinie obywateli oraz jak można budować świadome, aktywne społeczeństwo.
Podczas zajęć uczestnicy czytają fragment tekstu (lub oglądają fragment realizacji filmowej). Następnie, omawiając zachowania bohaterów, zastanawiamy się, jakie postawy i działania mogłyby zapobiec konfliktom i tragediom obecnym w sztuce Szekspira. Tworzymy własne kodeksy postępowania – zarówno dla osób sprawujących władzę, jak i dla obywateli – określając, czego oczekujemy od rządzących, a czego od społeczeństwa (i samych siebie). Wspólnie analizujemy, jakie wartości są kluczowe w budowaniu zdrowej demokracji i co dzisiaj, w realnym świecie, można zrobić, by poprawić dialog między obiema stronami.
Warsztaty mają charakter interaktywny i angażujący. To nie tylko analiza dzieła literackiego, ale przede wszystkim praktyczne ćwiczenie umiejętności krytycznego myślenia oraz rozumienia procesów społecznych.
Dla kogo? Warsztaty są skierowane do uczniów szkół średnich i ostatnich klas szkoły podstawowej. Doskonale sprawdzą się jako element edukacji obywatelskiej, pomagając młodym ludziom lepiej zrozumieć mechanizmy rządzenia i funkcjonowania społeczeństwa. Mogą też stanowić punkt wyjścia do obejrzenia spektaklu „1989”.
/ Informacje i zapisy
Oferta dla uczniów w wieku 13-19 lat. Przyjmujemy grupy od 15 do 30 osób (plus opiekunowie).
Marta Nowicka
marta.nowicka@teatrszekspirowski.pl
Zapisz się!
Opcja 1
Warsztaty połączone ze zwiedzaniem teatru.
Koszt: 45zł/os.
Czas trwania: 3 godziny
Opcja 2
Warsztaty (bez zwiedzania teatru).
Koszt: 35zł/os.
Czas trwania: 2 godziny