Założony w Gdańsku w lipcu 2017 r., Trójkąt Weimarski Kobiet zaprasza na koncert piosenek z Niemiec, Polski i Francji pod tytułem „Das moderne Mädel” / „Nowoczesna dziewczyna”. To muzyczna opowieść o kobietach w Polsce i Niemczech w okresie międzywojennym, której gwiazdą będzie mezzosopranistka Marta Wryk.
MARTA WRYK ukończyła Uniwersytet Muzyczny im. F. Chopina w Warszawie oraz nowojorską Manhattan School of Music. Ma na koncie występy m.in. w Niemczech i USA. W Polsce współpracuje m.in. z Capellą Cracoviensis i z pianistką Laurą Sobolewską. Ich występ na Międzynarodowym Festiwalu „Chopin w barwach jesieni” okrzyknięto odkryciem festiwalu. Koncert, wraz z zaplanowanym po jego zakończeniu spotkaniem networkingowym, ma za zadanie wspierać kobiety w walce o ich prawa.
Pieśniarce towarzyszyć będą pianista Tomasz Prasqual oraz moderatorka Anna Kowalczyk
TOMASZ PRASQUAL kompozytor, architekt dźwięku i pianista. Studiował kompozycję, kompozycję elektroniczną, fortepian i dyrygenturę w Poznaniu, Kolonii i Düsseldorfie oraz ukończył kursy mistrzowskie u Karlheinza Stockhausena, Petera
Eötvösa, Briana Ferneyhougha, Marka André i Christiana Wolffa. Istotne impulsy w jego rozwoju pianistycznym przekazał mu prof. Klaus Oldemeyer z Kolonii. Jego utwory były zamawiane m.in. przez Polską Operę Narodową w Warszawie, Deutschlandfunk,
Deutsche Kammerphilharmonie Bremen, Staatstheater Posen, Städtische Bühnen Münster. Jako muzyk-performer występował z kolektywem artystycznym Nico & The Navigators w Berlinie. Jego działalność pianistyczna koncentruje się na niemieckiej i francuskiej muzyce barokowej, dziełach Fryderyka Chopina, muzyce XX wieku, improwizacji współczesnej oraz pieśni (duet z mezzosopranistką Martą Wryk). Pracował jako artysta-ekspert dla Komisji Europejskiej. Jako edukator muzyczny prowadził projekty „Wie klingt Freiheit“ i „Sichtbare Stimme“ na zlecenie Opery w Bonn, a także liczne warsztaty kreatywności i improwizacji.
ANNA KOWALCZYK dziennikarka, pisarka, publicystka i aktywistka. Autorka bestsellera „Brakująca połowa dziejów. Krótka historia kobiet na ziemiach polskich“(2018), pierwszej popularnonaukowej syntezy dziejów kobiet w Polsce od paleolitu do współczesności. Prezeska Fundacji Muzeum Historii Kobiet, której misją jest badanie i opowiadanie historii w sposób sprawiedliwy i włączający, z uwzględnieniem roli i potencjału dziewcząt oraz kobiet a także wspieranie i podejmowanie działań służących wyeliminowaniu dyskryminacji ze względu na płeć. Ambasadorka programu „Patronki” promującego nadawanie polskim szkołom imion zasłużonych bohaterek. Prezeska Fundacji Muzeum Historii Kobiet.