Wymurzanie wolności | spektakl plenerowy

Widowisko na murach Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego z okazji 40-lecia Porozumień Sierpniowych

Jeśli nie udało się Wam zdobyć wejściówki, zapraszamy na ???? live stream ???? ze spektaklu. Stream będzie dostępny na FB Gdański Teatr Szekspirowski/The Gdansk Shakespeare Theatre – w sobotę 29.08 o godz. 21:15.

 

Odnosząc się do roli miasta Gdańska jako kolebki ruchów wolnościowych we Wschodniej Europie Fundacja SFINKS (Sopockie Forum integracji Nauki Kultury i Sztuki) realizuje muzyczno–taneczno-plastyczny performans wykorzystujący, w sposób fizyczny mur Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego do metaforycznego ukazania roli wolności i solidarności w życiu jednostek i społeczeństwa, nawiązując jednocześnie do 40. rocznicy Sierpnia ’80. Wydarzenie jest dofinansowane ze środków Miasta Gdańska.

Wydarzenie będzie częścią programu międzynarodowego projektu współpracy “Shaking the Walls” realizowanego przez Gdański Teatr Szekspirowski, dofinansowanego z Programu Kreatywna Europa Unii Europejskiej. Performans będzie głosem Gdańska w projekcie, stanowiącym opowieść o procesie obalania murów fizycznych i metaforycznych w różnych krajach Europy. Wydarzenie będzie udostępnione partnerom projektu STW z Islandii, Wielkiej Brytanii, Irlandii oraz Czech poprzez streaming. Ma to na celu podniesienie świadomości widzów z innych krajów europejskich o tym, jak istotną rolę pełni miasto Gdańsk w procesie przemian demokratycznych w Europie Wschodniej.

Projekt przyczyni się do promowania idei oraz prezentowania roli ruchów wolnościowych i aktywności obywatelskiej jako skutecznych środków wprowadzania realnych zmian kształtujących rzeczywistość i transformujących życie kolejnych pokoleń.

Jednocześnie performans jest pretekstem do dialogu, dzielenia się wspomnieniami oraz spostrzeżeniami z różnych perspektyw. Opowie historię Solidarności na poziomie emocjonalnym, a więc dostępnym dla wielu generacji i umożliwiający odnalezienie się ludziom o różnych doświadczeniach. Wreszcie, odniesie się on do tak różnych wartości jak walka o wolność i niezależność, z którymi identyfikują się przedstawiciele różnych pokoleń i narodowości, i które odegrały ważną rolę nie tylko lokalnie, ale także w ogólnych przemianach w Europie Środkowo-Wschodniej, kształtując nową rzeczywistość w kluczowym momencie historycznym. W końcu każde społeczeństwo musi zawalczyć o swoją wolność, mając świadomość, że nie jest ona dana raz na zawsze.

Twórcy:
Reżyseria – Robert Florczak
Kostiumy – Alicja Gruca
Muzyka – Piotr Pawlak
Choreografia – Joanna Czajkowska
Wizualizacje – Zambari , Iza Uhlenberg
Muzycy: Piotr Pawlak, Irek Wojtczak, Dominik Strycharski
Obsada: Krzysztof Baliński, Krzysztof Czerny, Leon Dziemaszkiewicz, Jędrzej Gierach, Jan Górczak, Artur Grabarczyk, Dominika Kaczorowska, Ewa Kliszewska, Róża Kołoda, Mateusz Koszykowski, Beata Miernik, Asia Nadrowska, Aneta Parciak, Wiktoria Rudnik, Alicja Skopińska, Anna Steller, Kamil Wawrzuta, Marcin Zacharczuk, Agata Załuska, Ula Zerek

 

Bezpłatne wejściówki dostępne są ONLINE oraz kasie Teatru.

Uczestnictwo w wydarzeniu wymaga zaakceptowania Regulaminu oraz oddania podpisanego Oświadczenia.

Regulamin wydarzenia “Wymurzanie wolności”

OŚWIADCZENIE do druku

 

Drodzy widzowie, w trosce o nasze wspólne bezpieczeństwo prosimy o odpowiedzialne zachowania:
1. Podczas wydarzenia noś maseczkę tak, aby zasłaniać usta i nos.
2. Zachowaj odstęp 1,5 m od innych widzów.
3. Przynieś podpisane oświadczenie lub uzupełnij je przed wejściem na wydarzenie.
4. Stosuj się do próśb i poleceń Ochrony oraz pracowników Biura Obsługi Widza – ich zadaniem jest dbanie o wspólne bezpieczeństwo.
5. Bądź odpowiedzialny.