WILKOŁAK | spektakl | Tydzień Estoński

Spektakl pochodzącego z Jakucji Sergey’a Potapova, jednego z najważniejszych współczesnych reżyserów, laureata Złotej Maski (za „Makbeta” Eugène’a Ionesco), okrzykniętego „Jakuckim Tarantino”.

Rozpoczyna się gwałtownie – egzekucją młodej dziewczyny przed świątynią, a następnie…napięcie rośnie. To opowieść o podziale na „my” i „oni”, o budzeniu demonów i zakorzenionych w nas uprzedzeniach, o zderzeniu jednostki z tłumem, normalności z niezwykłym, sił natury z tradycyjnym porządkiem społecznym. Spektakl oparty jest na klasycznej estońskiej sztuce Augusta Kitzberga pod tym samym tytułem, napisanej w 1912 roku jest jednym z najważniejszych w Estonii wydarzeń teatralnych ostatnich lat. Operując sugestywnymi środkami pozasłownymi, buduje atmosferę strachu przed „innym”, obcym, nieznanym.

Po przymusowym udziale w egzekucji uznanej za wiedźmę kobiety, rolnicy z całej parafii, pełni strachu i czarnych myśli, wracają do domów. Ludzie z domu Tammaru nieoczekiwania znajdują ukrytą za swoimi drzwiami małą dziewczynkę – dziecko straconej czarownicy. Rodzina przyjmuje ją pod swój dach i przez wiele kolejnych lat ich życie toczy się całkiem zwyczajnie. Do czasu, gdy między ich synem, Margusem, a „znajdą“ Tiiną nie wybucha młodzieńcza miłość.

„Wilkołak“ zdobył m.in. Nagrodę Specjalną krytyków teatralnych na festiwalu teatralnym “Baltic House” w Petersburgu.

Teatr R.A.A.A.M. jest dobrowolnym związkiem, który w pierwszej dekadzie swojej działalności specjalizował się w realizacji różnorodnych projektów kulturalnych, dla których podstawową metodą pracy było inscenizowanie materiału dokumentalnego, bazującego na wywiadach, badaniach społecznych i kulturowych, listach, pamiętnikach itp. W ostatnich latach skupili się na współpracy międzynarodowej, zapraszając do współptworzenia swoich spektakli zagranicznych reżyserów. Mają na swoim koncie wiele zagranicznych występów, m.in. w Rosji, Niemczech, Australii, Nowej Zelandii, USA, Kanadzie, Iranie, Austrii, Finlandii, Armenii, Indiach, Chinach, Mongolii, Bułgarii czy Wielkiej Brytanii.

Reżyseria: Sergey Potapov
Scenografia i kostiumy: Ervin Õunapuu
Reżyser dźwięku: Ardo Ran Varres
Reżyser światła: Priidu Adlas

Występują:

Tiina – Kristiina-Hortensia Port
Mari – Liisa Pulk
Margus – Kristo Viiding
Babka – Mari Lill
Farmer – Ivo Uukkivi
Żona farmera – Piret Simson
Jaanus, parobek – Martin Kõiv
Märt, parobek – Ivo Uukkivi