Warsztaty Muzyki Tradycyjnej “Serce bije na trzy” | TwO (rezyd. Korkoro)

Warsztaty Muzyki Tradycyjnej “Serce bije na trzy” prowadzone przez Marka Przewłockiego, lidera uznanej Kapeli Przewłockiego potrwają od 11:00 do 15:00.

Rytmika muzyki ludowej jest ściśle związana z jej korzeniami, z językiem, z kulturą. Muzyka, taniec i śpiew są emanacją naszego wewnętrznego, wspólnotowego ducha. Główny rytm w większości regionów Polski, na trzy jest rytmem serca. W ten takt zagramy warsztaty tańców, pieśni i rytmiki mazurków i innych pokrewnych form duchowych naszej tradycji.

Taniec – podstawą jest wirowanie, rozmycie czterech stron świata w kole.
Rytmika, kto tańczy, ma w nogach rytm. Na bębenku zagra i zabasuje. Każdy, kto tańczy ma rytm we krwi.
Śpiew. Większość mazurków można zaśpiewać. Są to przyśpiewki, wyrywasy o życiu. Taki wiejski fristajl.

Marek Przewłocki – Muzyk, etnolog, uczeń wiejskich skrzypków. Od ponad 20 lat czynnie uprawia muzykę; grał na mandolinie, dudach, fletach. Od 2007 roku jego wiodącym instrumentem są skrzypce, na których gra polską muzykę tradycyjną. Praktyczną wiedzę zdobył z bezpośrednich przekazów od kilku wirtuozów muzyki skrzypcowej m.in. Jana Kmity z Radomszczyzny i Franciszka Racisa z Suwalszczyzny oraz z archiwalnych nagrań. Lider założonej w 2011 roku Kapeli Przewłockiego. Zdobył z nią kilka wyróżnień oraz nagród w konkursach regionalnych, jak również ogólnopolskich m.in. III miejsce w kategorii kapel podczas XVIII Konkursu Kapel i Śpiewaków Ludowych POWIŚLAKI 2011 w Maciejowicach, czy I miejsce na 45. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych 2011 w Kazimierzu. Absolwent etnologii na Uniwersytecie Gdańskim.

Wydarzenie jest organizowane przez Teatr Korkoro w ramach rezydencji w Teatrze w Oknie.
Bilety: 80 zł
Zapisy: office@korkoro.pl tel. 609841807