U źródeł pieśni – warsztaty KAPELI PRZEWŁOCKIEGO | TwO

POLSKIE PIEŚNI DO TAŃCA | WARSZTATY w ramach projektu U źródeł pieśni
JUSTYNA MAZURKIEWICZ I MAREK PRZEWŁOCKI
(KAPELA PRZEWŁOCKIEGO)

Kiedyś śpiew był przedłużeniem mowy, a taniec – chodu, jako zupełnie naturalne i uniwersalne czynności. Dodatkowo połączone ze sobą, ale też z pracą codzienną i otaczającą przyrodą. Próbując odnaleźć te powiązania we współczesnym świecie, będziemy zgłębiać różne warstwy tradycyjnych polskich pieśni tanecznych: muzycznej, tekstowej, rytmicznej, czy ruchowej, a także twórczej. Zaśpiewamy do melodii takich tańców jak: chodzone, wiwaty, kujawiaki, czy zabawy taneczne.

Zapoznamy się również z polskim „stylem wolnym”, czyli przyśpiewkami do polek i mazurków.
Na warsztat złożą się trzy elementy:
1. Ćwiczenia wstępne: emisja głosu (z ukierunkowaniem na tzw. „biały” śpiew), oddech, dykcja, a także ćwiczenia fizyczne całego ciała oraz ćwiczenia rytmiczne.
2. Nauka repertuaru: w tym melodii i tekstu metodą repetytywną, czasem w tańcu, czasem z udziałem instrumentów.
3. Tworzenie własnych przyśpiewek: poprzedzone krótkimi ćwiczeniami związanymi z tworzeniem rymów i metafor.

KAPELA PRZEWŁOCKIEGO zawiązała się w 2011 roku po wielu godzinach i dniach spędzonych na nauce mazurków u muzykantów. Repertuar Kapeli jest zaczerpnięty bezpośrednio od wiejskich skrzypków, a stylistyka jest kontynuacją wiejskiego stylu gry. Zachowują podstawową zasadę przyświecającą tej muzyce, jej funkcję, służącą akompaniowaniu do tańca. Regiony, z których czerpią są kolebką polskich mazurków – jest to pogranicze Północnej Małopolski oraz Południowego Mazowsza. Kapela jest wierna funkcji muzyki jako akompaniamentu do tańca, ale z drugiej strony eksperymentują brzmieniowo i sięgają po możliwości, jakie dają współczesne instrumenty np. skrzypce elektryczne, sample.

JUSTYNA MAZURKIEWICZ
Z zamiłowania śpiewaczka, z wykształcenia logopeda od emisji głosu. Także bębnistka oraz tancerka. Specjalizuje się w polskich rytmach i rymach. Jako członek-założyciel „Kapeli Przewłockiego” i Stowarzyszenia „Trójwiejska” działa na rzecz polskiej kultury tradycyjnej. Odkrywa ją w ramach badań etnograficznych – głównie na Kurpiach i Kociewiu – a także upowszechnia, organizując i prowadząc koncerty, potańcówki i warsztaty. Pracuje muzycznie z osobami w każdym wieku: od najmłodszych – Leśne Przedszkole „Wilczek”, po kluby seniora – Gama GAK.

MAREK PRZEWŁOCKI
Multiinstrumentalista – samouk: obecnie głównie klarnecista, skrzypek i cymbalista, wcześniej flecista, dudziarz i mandolinista. Prowadził warsztaty taneczne i instrumentalne, m.in. podczas Festiwalu „Etnowiosnowisko”. Współzałożyciel „Kapeli Przewłockiego” i Stowarzyszenia „Trójwiejska”. Z wykształcenia – antropolog kultury. Prowadził badania terenowe na Kaszubach, Kociewiu, Kurpiach oraz Ziemiach Północnych i Zachodnich.

 

HARMONOGRAM WARSZTATÓW:

PIĄTEK 7.07.2017 – 18:00-22:00, w trakcie przerwa
SOBOTA 8.07.2017 – 11:00-16:00, w trakcie przerwa
NIEDZIELA 9.07.2017 – 11:00-16:00, w trakcie przerwa

Warsztaty przeznaczone są dla osób dorosłych.
Udział w warsztatach jest BEZPŁATNY.
Obowiązują ZAPISY: teatrwoknie@ftg.pl. UWAGA! Zgłoszone osoby muszą zadeklarować uczestnictwo w całości wybranego przez siebie warsztatu, czyli przez 3 dni.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura Ludowa i Tradycyjna”.