U źródeł pieśni: SUTARI | warsztaty

Siła trzech kobiecych talentów, temperamentów i głosów

Z tradycyjnych polskich pieśni wydobywają kujawski swing, a ludowe śpiewy, szepty i okrzyki miksują z dźwiękami tarki, ostrzonego noża, kluczy czy wanny wypełnianej wodą.

Oryginalne trio współczesną interpretacją starych pieśni podbija folkową scenę.

Ich głosy splatają się w tak idealny sposób, że trudno odróżnić jeden od drugiego. I taka jest właśnie idea. Sutari zafascynowane są polifonicznymi pieśniami sutartines,  śpiewanymi głównie przez kobiety. To właśnie im Sutari zawdzięcza swoją nazwę. Słowo “sutarti” oznacza “zgadza się w brzmieniu”, “współbrzmi”. Dziewczyny nie przerabiają tradycyjnych pieśni, każda śpiewa ze swoją wrażliwością i rozumieniem tekstu, ale jednak razem.

Muzyka jest dla nas czymś bardzo bliskim, intymnym. Jest dialogiem z przeszlością. Tradycyjne pieśni były i są nadal  częścią codziennego, kuchennego życia – mówi Kasia Kapela – Bo jako ludzie niewiele się zmieniliśmy – dodaje Basia Songin. – Pieśni, które śpiewamy opowiadają o tym, co było ważne dla naszych przodków 100, 200 lat temu. O tym, że dziewczyny podążały za wolą rodziców, o smutku, niesprawiedliwości losu, pierwszej miłości czy nieszczęśliwym zakochaniu. Publiczność na naszych koncertach, te z pozoru archaiczne teksty doskonale rozumie, bezbłędnie wychwytuje żarty, ironię.

Zofia Barańska, Katarzyna Kapela i Barbara Songin są wokalistkami, instrumentalistkami, aktorkami i performerkami od lat aktywnie działającymi na różnych polach sztuki: od muzyki i teatru po taniec i film. Kasia przez ostatnie trzy lata współpracowała z wrocławskim Teatrem Pieśń Kozła, Basia zajmuje się teatrem fizycznym, choreografią i realizacją autorskich spektakli w kolektywie artystycznym FURU, a Zosia współpracuje z Instytutem Adama Mickiewicza przy projektach muzycznych. Kilka lat temu spotkały się w Akademii Praktyk Teatralnych Gardzienice i tak zaczęło się trwające do dziś wspólne muzykowanie: na skrzypcach, bębnach, kieliszkach, butelkach, nożach, tarkach, a nawet na wodzie.

HARMONOGRAM WARSZTATÓW:

18 sierpnia (piątek) | 18:00 – 22:00, w trakcie przerwa
19 sierpnia (sobota) | 11:00 – 16:00, w trakcie przerwa
20 sierpnia (niedziela) | 11:00 – 16:00, w trakcie przerwa

Warsztaty przeznaczone są dla osób dorosłych.

Udział w warsztatach jest bezpłatny.

Obowiązują zapisy: teatrwoknie@ftg.pl.

Uwaga! Zgłoszone osoby muszą zadeklarować uczestnictwo w całości wybranego przez siebie warsztatu, czyli przez pełne 3 dni.

 

U ŹRÓDEŁ PIEŚNI

Śpiew to przestrzeń wyrażania myśli i rozumienia świata. Pieśni tradycyjne zaskakują swoją ponadczasowością, dzięki czemu przeżywają prawdziwy renesans, ciesząc się rosnącym zainteresowaniem w różnych zakątkach globu. Wpisujemy się w ten nurt, sięgając do polskich korzeni – projekt U źródeł pieśni ma na celu promowanie pieśni tradycyjnych w uwspółcześnionych aranżacjach poprzez realizację koncertów na scenie zewnętrznej Teatru w Oknie oraz warsztatów śpiewu. Chcemy propagować doskonałe przykłady inspirowania się polskimi pieśniami i muzyką dawną przez zespoły wydobywające z nich współczesne elementy, eksperymentujące z brzmieniami i łączące różne gatunki muzyczne. Zaproszeni przez nas eksperci poprowadzą warsztaty polskich pieśni tradycyjnych i śpiewu „otwartym głosem” w oparciu o materiał pieśniarski z różnych rejonów Polski.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura Ludowa i Tradycyjna.