U źródeł pieśni – MOSAIK, koncert | TwO

Mosaik inauguruje letnie koncerty na scenie zewnętrznej Teatru w Oknie w ramach projektu U źródeł pieśni!

Muzyka Mosaik to słowiańska dzikość i melancholia, orientalna tajemniczość, mieszanina dźwięków natury, miejskiego chaosu, dawnego porządku świata i współczesnego eklektyzmu.

Mosaik (wcześniej Mosaic) to polski zespół wykonujący muzykę świata na instrumentach historycznych i etnicznych. Grupa czerpie inspiracje z archaicznych pieśni i melodii polskich oraz z muzyki Bliskiego Wschodu i Afryki. Laureaci Festiwalu Folkowego Polskiego Radia Nowa Tradycja i Mikołajków Folkowych. Uczestnicy ważnych festiwali World Music, m.in. Skrzyżowanie Kultur, Ethnoport, Globaltica, London International Arts Festival, Musicport, Delhi International Arts Festival oraz międzynarodowych projektów, m.in. Korean-Polish Jazz Mosaics.

Zespół wydał cztery płyty. Debiutancki album pt. “Ludovava” był jednym z najważniejszych folkowych wydarzeń roku 2010. Owocem współpracy zespołu z Polskim Radiem jest ich druga płyta, “…a my do Betlejem”, będąca zapisem koncertu w radiowym Studiu im. W. Lutosławskiego. Trzecia, wydana w 2013 roku płyta pt. “Całe szczęście” (współfinansowana przez fanów) została dostrzeżona i wysoko oceniona przez prasę muzyczną w Polsce i za granicą. W 2016 roku ukazał się album pt.”WOLNO!”, materiał bogaty w inspiracje afrykańskie.

Mosaik tworzą:
Jolanta Kossakowska – śpiew, skrzypce, fidel średniowieczna
Zofia Kolbe-Wojdyr – gaita gallega, flety, tanpura, instrumenty perkusyjne, śpiew
Mateusz Szemraj – lutnia arabska, cymbały, rubab
Wojciech Lubertowicz – instrumenty perkusyjne, duduk, ney
Bart Pałyga – wspak, śpiew gardłowy, drumla
Gwidon Cybulski – balafony, ngoni, harmonijka ustna, śpiew

Organizator: Fundacja Theatrum Gedanense
Patner: Gdański Teatr Szekspirowski

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura Ludowa i Tradycyjna”.

 

WSTĘP WOLNY!