MONOTEATR: Złamane Paznokcie. Rzecz o Marlenie Dietrich

Kolejna odsłona cyklu Monoteatr: Marlena Dietrich – gwiazda, ikona kina – w interpretacji Anny Skubik

 

Złamane Paznokcie. Rzecz o Marlenie Dietrich
Występuje: Anna Skubik
Scenariusz i reżyseria i scenografia: Romuald Wicza-Pokojski
Opracowanie muzyczne: Igor Nowicki

 

Marlena Dietrich – gwiazda, ikona kina. Piękna i niezależna artystka, przedmiot uwielbienia obu płci. Zdystansowana, namiętna i zjawiskowa. Marlena Dietrich – samotnie spędzająca ostatnie lata życia, zgorzkniała, stara i nieszczęśliwa. Rozpaczliwie poszukująca resztek dawnej urody, zmuszona do konfrontacji z własną przemijającą legendą…
Zbierający znakomite recenzje i nagrody, pokazywany na całym świecie poświęcony Marlenie Dietrich monodram, przeplatany jej najpiękniejszymi piosenkami w wykonaniu charyzmatycznej Anny Skubik, to intymny portret nie tylko gwiazdy kina, ale przede wszystkim kobiety. To bilans tego, co zostało poświęcone dla miłości i piękna, opowieść o cenie, jaką trzeba zapłacić za pakt ze sławą, o sile namiętności i uzależnieniu od własnej legendy.

Spektakl wprowadzając technikę laki żyworękiej (sama Marlena Dietrich jest tutaj lalką), zaskakuje, ale też odkrywa wiele pokładów tak skomplikowanej relacji jaka istnieje między Marleną-Madam a Glorią, których w innym wypadku nie bylibyśmy w stanie zobaczyć. Perfekcyjna animacja, zmiany głosu zaskakują nawet wyrafinowanych widzów. Pozwalają uwierzyć iluzji, że na scenie równolegle istnieją dwie aktorki. To wspaniała kreacja Anny Skubik.

Teatr Wiczy rozprawia się z mitem Marleny Dietrich. W “Złamanych paznokciach” – spektaklu czułym i bardzo kobiecym – zauważa, że ikona seksu, starzejąc się, umiera jako symbol i jako osoba. […] Im silniej zaś powraca do przeszłości, zauważa, że mężczyźni dziś nie trzymają jej wyblakłych zdjęć w portfelach, a reszki cielesnej świetności utrzymała jedynie w zgrabnych nogach – tym niezawodnym fetyszu, który niegdyś czynił dosłownym każde literackie i teatralne pożądanie. Dietrich w interpretacji Pokojskiego i Skubik nie starzeje się pogodnie. Zrozumiała, że całe życie była lalką – istotą tak wyidealizowaną, że aż niewiarygodną; symbolem, który z chwilą śmierci straci znaczenie.
Grzegorz Giedrys, Gazeta Wyborcza – Toruń

 

Po spektaklu zapraszamy na spotkanie z Anną Skubik, które poprowadzą Wiesław Geras i Maria Bohdziewicz.
MONOTEATR to cykl bezpłatnych spotkań eksplorujących unikalną formę teatru jednego aktora. Prezentację monodramów każdorazowo poprzedzają “Rozmowy o Teatrze Jednego Aktora”, czyli organizowane w sobotę, przed pierwszym spektaklem, spotkania z kuratorem cyklu – Wiesławem Gerasem, wieńczą zaś spotkania z artystą i dyskusje z udziałem publiczności, przybliżające odbiorcom tematykę danego monodramu oraz sposób pracy aktora nad rolą. Prezentowane w ramach projektu spektakle podejmują uniwersalną i ważną tematykę, stanowią zatem doskonały punkt wyjścia do dyskusji z udziałem artysty i publiczności.

ORGANIZATORZY: Fundacja Theatrum Gedanense, Teatr w Oknie
PARTNER: Gdański Teatr Szekspirowski
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „KULTURA DOSTĘPNA”