TwO | MONOTEATR: Matka Mejra i jej dzieci

Monodram Caryl Swift

 

Matka Mejra – muzułmanka z Bośni, która w roku 1992 straciła podczas wojny syna i córkę, mówi o okrucieństwach popełnianych na całym świecie, przypominając o demonach kryjących się w dziejach naszego kontynentu.

Inspirowane: Jakbyś kamień jadła Wojciecha Tochmana oraz Urodziłam się z łopatą Ryszarda Bilskiego

16.07    17:30    Rozmowy o teatrze jednego aktora, prowadzenie: Wiesław Geras
16.07    19:00    Matka Mejra i jej dzieci– monodram Caryl Swift oraz spotkanie z artystką
17.07    19:00    Matka Mejra i jej dzieci- monodram Caryl Swift oraz spotkanie z artystką

 

MATKA MEJRA I JEJ DZIECI
Scenariusz: Stanisław Miedziewski, Caryl Swift
Wykonanie: Caryl Swift

Czas trwania: 50 min

Tytułowa Matka Mejra to muzułmanka z Bośni, która w roku 1992 straciła podczas wojny syna i córkę. Towarzyszy ona doktor Ewie Klonowskiej, wydobywającej ludzkie szczątki z grobów rozsianych po całej Bośni, z codzienną pomocą, nacechowaną jednak permanentnym oczekiwaniem na odnalezienie szkieletów swoich najbliższych. Monodram rzuca światło na heroiczną „walkę z żywymi o prawa zmarłych”. Traktuje o naszej bezgranicznej pamięci o najbliższych, ale też o potrzebie złożenia ich w grobie i uwolnieniu się od żałoby. Spektakl ten jest wołaniem o sprawiedliwość wobec niewinnych, wobec ofiar i zapomnianych. Mówi o okrucieństwach popełnianych dawniej i obecnie na całym świecie, a nam żyjącym we Wspólnej Europie, przypomina też o demonach kryjących się w dziejach naszego kontynentu.

Po spektaklu zapraszamy na spotkanie artysty z publicznością prowadzone przez Wiesława Gerasa i Marię Bohdziewicz.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny. Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc (od 27.06. 2016) pod adresem: monoteatr@ftg.pl