SWOI? | spektakl dokumentalny i debata | Tydzień Białoruski

Spektakl SWOI? w ramach Tygodnia Białoruskiego w Teatrze Szekspirowskim, 26 maja 2019

Twórcy Laboratorium Teatru Społecznego opisują swój spektakl hasztagami, które od razu wprowadzają w  tematykę spektaklu, jak  #traditionalvalues (tradycyjne wartości) #domesticviolence (przemoc domowa) #nothingunusual (nic niezwykłego) #ifhebeatsyouitmeanshelovesyou (jak bije to kocha) #itsherfault (to jej wina) – to ostatnie, odnosząc się do polskich kodów kulturowych możemy też przetłumaczyć – bo to zła kobieta była.

Według oficjalnych statystyk jedna na trzy Białorusinki doświadcza przemocy fizycznej, psychicznej lub ekonomicznej. Co roku jedna trzecia poważnych przestępstw na Białorusi to zabójstwa popełniane w rodzinie.

Co kryje się za tymi wskaźnikami? Co każdy z nas może zrobić, żeby zmienić tą sytuację? Czy możemy być pewni, że sami nie staniemy się ofiarami przemocy w związku? Jak Ty byś się zachował w przypadku przemocy domowej? Wezwałbyś policję? Jak rodzina i przyjaciele wspierają przemoc poprzez jej ignorowanie lub przemilczanie? Jak poradzić sobie z fizycznymi i psychicznymi obrażeniami ofiar przemocy?

Photo Volha Savich_1
Photo Volha Savich_4
Photo Volha Savich_5

Opowiedziane podczas spektaklu historie oparte są na wywiadach z kobietami, które doświadczyły przemocy domowej, mieszkały przez jakiś czas w schroniskach, dostały wsparcie rehabilitacyjne i zdołały bądź nie, ułożyć sobie życie po odejściu od sprawcy przemocy. Powiedzenie prawdy o przemocy w związku intymnym jest trudnym, ale istotnym krokiem na drodze do wyzdrowienia. Nasz spektakl nie tylko oddaje głos ofiarom, ale także stwarza przestrzeń do dyskusji.

Po spektaklu odbędzie się dyskusja z twórcami, przedstawicielami organizacji pozarządowej Radislava z Mińska zajmującej się działalnością na rzecz ofiar przemocy domowej oraz Centrum Praw Kobiet z Gdańska. Spotkanie poprowadzi dr Barbara Kijewska.

Laboratorium Teatru Społecznego
dramaturg: Lёha Czykanas
reżyseria: Valentina Moroz
produkcja: Anna Kazakova
scenografia: Ekaterina Chudnaya
kostiumy: Andrey Chesnokov
wideo: Kacia Chekatouskaya
projekt graficzny: Nastya Stalmahova
OBSADA: Nastya Stalmahova, Kacia Chekatouskaya, Polina Pitkevich, Anna Lavnikovich, Irina Averina, Pavel Andreev, Artem Lobko.