Summa | film dokumentalny w IKM | Tydzień Białoruski

Summa (2018)
reż. Andrej Kuciła

Najlepszy średniometrażowy film dokumentalny międzynarodowego festiwalu IDFA w Amsterdamie 2018.

Młoda białoruska malarka wyjeżdża z Mińska od męża, by odwiedzić swojego przyjaciela, wiekowego malarza, Andrzeja Strumiłłę, w jego idyllicznej posiadłości w Polsce. Działka, na której stroi jego dom, przypomina wyspę: z trzech stron otaczają ją nieprzebyte bagna i Czarna Hańcza. Pan Andrzej ma dwie pasje swojego życia – malarstwo i hodowlę koni krwi arabskiej. Mało śpi, bo uważa, że nie pozostało mu wiele czasu – ma prawie 90 lat. A po śmierci żony jest bardzo samotny.

Prawie w równoległym świecie żyje Maryja. Dziewczyna od dziecka mieszka w blokowisku na przedmieściach Mińska. Mąż i inne standardowe składniki „kobiecego szczęścia” jej nie wystarczają, pociągają ją tajemnice, które skrywa życie pana Andrzeja oraz jego pracownia, stajnia, rzeka i wiekowe drzewa.

Dla niej podróż jest odskocznią od miejskiego życia, dla niego przerwą w samotnej egzystencji naznaczonej podeszłym wiekiem. Przyjemna rutyna malowania, rozmów, jazdy konnej i obowiązków związanych z końmi, jest zakłócana jedynie przez telefony od męża artystki, który chce by wróciła do domu. Ale ona chce zostać dłużej – ona jeszcze nie skończyła…