SPOTKANIE | czytanie performatywne | TwO

Małe mieszkanie. Skromnie urządzone. Pewnego dnia pod wieczór. Odwiedziny.

I kilka uwag: Nie ma didaskaliów. Nie są potrzebne. Ludzie zachowują się normalnie, jak to w odwiedzinach. Rozmawiają. Piją. Palą. Przechadzają się. Patrzą na siebie. Albo nie patrzą. Wstają. Chodzą. Siadają. I znowu wstają. Zdejmują płaszcz, gdy wchodzą. Wychodzą do toalety. Patrzą przez okno. Robią zwykłe drobne rzeczy. Rozmowa toczy się bez przerw, bez podkreślania ważnych momentów; ma swój rytm, który z całą pewnością nie jest powolny. Komunikacja jest niemożliwa, stoi na krawędzi konfliktu, ale właściwy wybuch nie następuje. Są emocje, ale głęboko ukryte, nie mogą się wydostać na zewnątrz.

Nina Mitrović (1978) jest chorwackim dramaturgiem i reżyserem teatralnym. Ukończyła Akademię Sztuk Dramatycznych w Zagrzebiu. Jest autorką wielu sztuk teatralnych, a także scenariuszy radiowych oraz filmów dokumentalnych.

Wydarzenie będzie dostępne w całości online na FB Teatru w Oknie.

Tydzień Chorwacki w ramach cyklu Teatry Europy i Świata organizowany jest przez Gdański Teatr Szekspirowski, Fundację Theatrum Gedanense i Ministerstwo Kultury Chorwacji w partnerstwie z Ambasadą Chorwacji w Polsce. Przekładany z powodu pandemii festiwal chorwackiej kultury odbędzie się w dniach 9-15 września 2021.
To już 15. spotkanie w ramach cyklu Teatry Europy i Świata, tym razem z krajem bałkańskim. Bogaty program wydarzenia obejmuje koncerty, spektakle dramatyczne, spotkania z literaturą i filmem.

Autorka: Nina Mitrović
Reżyseria: Maciej Konopiński
Przekład: Janusz Szablewski
Występują: Maciej Sykała, Michał Zacharek
Muzyka na żywo: Tymon Tymański
Wizualizacje: Filip Ignatowicz
Czas trwania: ok. 45 min

Pełny program TYGODNIA CHORWACKIEGO tutaj