Społeczeństwo i władza – warsztaty dla młodzieży (na zapisy) – brak miejsc

Warsztaty pt.: „Społeczeństwo i władza – szekspirowska lekcja odpowiedzialności”, odbędą się 19 września w godz. 16:00-19:00 w Teatrze Szekspirowskim, poprowadzi je Marta Nowicka, Specjalista ds. Edukacji. Warsztaty przeznaczone są dla młodzieży 13-16 lat. Udział w warsztatach jest bezpłatny, na zapisy. Wydarzenie organizowane jest w ramach 4. edycji Gdańskiego Tygodnia Demokracji organizowanego przez Urząd Miejski w Gdańsku.

 

Podczas warsztatów, opartych o fragmenty tekstów Szekspira, skupimy się na dwóch ważnych problemach związanych ze społeczeństwem i władzą. Z jednej strony – zastanowimy się, w jaki sposób my sami podejmujemy decyzję o wyborze rządzących. Na co zwracamy uwagę idąc na wybory? Czy łatwo nami manipulować? Jak wyrażamy swoje poglądy i zdanie? Czy myślimy o konsekwencjach swoich decyzji? Gorzką lekcję w tym temacie przynosi nam “Koriolan” i to właśnie na fragmencie tej sztuki popracujemy wspólnie. A nawet spróbujemy ją przepisać na współczesne realia.

 

Jest jednak i druga strona przysłowiowego medalu. Nie tylko społeczeństwo musi wybierać odpowiedzialnie. Ciężar władzy spoczywa na barkach osób decyzyjnych. Dlatego w drugiej części zajęć przyjrzymy się temu, jak młody król Henryk V postanawia posłuchać – naprawdę posłuchać (!), co mówią o nim jego poddani. Ludzie, o których życiu lekkomyślnie nieraz decyduje. To trudny moment w życiu niedoświadczonego jeszcze władcy. My jednak spróbujemy wyciągnąć z tej sceny wnioski dla nas wszystkich. Czy łatwo jest rządzić? Czy władza to komfortowy przywilej, czy ciężki obowiązek?

 

Warsztaty będą łączyły elementy gry aktorskiej, zabaw improwizacyjnych, czytania krótkich fragmentów tekstu (bez konieczności zapoznania się z całym dziełem) oraz fragmenty filmowych adaptacji omawianych dzieł.

 

Wstęp wolny. Liczba miejsc jest ograniczona. Zapisy przyjmowane są wyłącznie drogą mailową na adres: edukacja@teatrszekspirowski.pl (należy podać imię i nazwisko uczestnika, wiek oraz kontakt do opiekuna – w wypadku osób niepełnoletnich).