Monoteatr – SOLO, Samuel Beckett | TwO

Na prośbę angielskiego aktora Davida Warrilowa o napisanie “sztuki o śmierci” Samuel Beckett stworzył specjalnie dla niego dramat Partia solowa.

 

Spektakl w języku słowackim. W Teatrze w Oknie wystąpi Peter Čižmár.

 

To czterdziestominutowa esencja Becketta – monolog o krótkotrwałości życia i bliskości śmierci. Granicy między życiem a śmiercią, bezsensowności codziennych czynności i nieuniknionym przemijaniu. Bohater “urodził się i to go zgubiło”. Solo jest przedstawieniem powracającym do najważniejszych elementów teatru: ciała, oddechu, słowa, światła i ciemności.

Peter Čižmár – aktor, współzałożyciel i spiritus movens Divadla Kontra. Laureat prestiżowych nagród w Słowacji i za granicą, m.in. nagrody słowackich krytyków DOSKY 2007, Nagrody Specjalnej Stana Radica ‘Artysta Roku’ na festiwalu Kremnickie Gagy 2013 (za rolę w Nienawidzę Marka Koterskiego), Głównej Nagrody Aktorskiej na Festiwalu Alabamono 2017 i nagrody Rady Miejskiej Wrocławia na festiwalu WROSTJA 2015 za rolę Makbeta i Głównej Nagrody Aktorskiej na festiwalu Kopriva 2012 w Czechach za Hamleta, Głównej Nagrody Aktorskiej na festiwalu Kopriva 2010 za role w Kamieniach w kieszeniach Marie Jones, Nagrody Publiczności na festiwalu Kopriva 2014 za rolę w Kobiecie w czerni Susan Hill, a także kilku nagród słowackiego LitFondu.

Z Makbetem objechał najważniejsze międzynarodowe festiwale szekspirowskie i monodramowe. Grał m.in. w Albanii, Armenii, Czechach, Macedonii, Polsce, Turcji, na Litwie, Ukrainie i Węgrzech. Cieszący się niesłabnącym powodzeniem monodram Wódka z Rumem Conora McPhersona zagrał już ponad 300 razy.

Występuje: Peter Čižmár
Reżyseria: Klaudyna Rozhin
Przekład: Juraj Šebesta

BILETY
15 zł – ulgowy (studentów, emerytów, rencistów oraz posiadaczy Karty do Kultury lub Metropolitalnej Karty do Kultury)
20 zł – normalny

REZERWACJE
teatrwoknie@ftg.pl, tel. 583220414

 

Wsparcie / Supported using public funding by Slovak Arts Council