SKŁODOWSKA. RADIUM GIRL | bilet za 300 groszy

Maria Skłodowska-Curie uznawana jest za twarz feminizmu, kobietę-mit, ikonę popkultury.

Podobnie jak inne takie ikony – Madonna, Marilyn Monroe, Superman – kształtuje zbiorową wyobraźnię. Czy jednak nasza bohaterka chciałaby ją współtworzyć jako świadoma jednostka?

Spektakl Skłodowska. Radium girl, który powstał z okazji 150. rocznicy urodzin noblistki przewrotnie używa postaci Skłodowskiej-Curie, by poruszyć kwestie szeroko rozumianej wolności. Odnosi się do respektowania praw kobiet, wieloaspektowego przekraczania własnych granic, naruszania prywatności osób publicznych, przerostu ego i ambicji, a także, przynależnej systemowi edukacji, tendencji do zamykania ludzkiego życia w banalnych formułkach.

Istotne zagadnienia społeczne konfrontowane są z życiową postawą noblistki, której przywraca się prawo do szczerej, intymnej, nierzadko kontrowersyjnej wypowiedzi. Korzystając z języka teatru ożywionej formy, twórcy w dynamiczny i groteskowy sposób przybliżają bogaty w paradoksy fenomen zjawiska, jakim jest Maria Skłodowska-Curie.

 

Co ciekawe, Skłodowską gra na zmianę każde z czworga aktorów. I dwóch panów (Paweł Rutkowski i wspaniały Mateusz Trzmiel) nie ustępują w interpretacji tej postaci paniom (Paulina Moś, Helena Radzikowska).

Marcin Pieszczyk, WPROST

 

Powstał spektakl fascynujący i wyrazisty. Nie tylko o Skłodowskiej, ale też dużo mówiący o Polsce i Polakach.

Anna Dycha, bialystokonline.pl

 

tekst i reżyseria: Agata Biziuk
scenografia: Katarzyna Pielużek
muzyka: Natasza Topor
projekcje: Patryk Bychoski
choreografia: Anna Sawicka-Hodun
reżyseria światła: Maciej Iwańczyk
obsada: Paulina Moś, Helena Radzikowska, Paweł Rutkowski, Mateusz Trzmiel

Teatr PAPAHEMA, Skłodowska. Radium Girl, fot. Bartek Warzecha (30)
Teatr PAPAHEMA, Skłodowska. Radium Girl, fot. Bartek Warzecha (23)
Teatr PAPAHEMA, Skłodowska. Radium Girl, fot. Bartek Warzecha (13)
Teatr PAPAHEMA, Skłodowska. Radium Girl, fot. Bartek Warzecha (8)

Spektakl grany w ramach Dnia Teatru Publicznego oraz towarzyszącej mu akcji Bilet do teatru za 300 groszy, która finansowana jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a koordynowana przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

mkidn_01_cmyk3-logotyp-it-wersja-podstawowa-pelna

Bilety dostępne tylko w kasie Teatru, wyłącznie w dniu spektaklu 12 maja, od godz. 10:00. Jedna osoba może kupić maksymalnie 2 bilety.