Ryszard III, Tydzień Węgierski, Teatr Szekspirowski

RYSZARD III, Teatr Narodowy w Budapeszcie | Tydzień Węgierski

Interpretacja szekspirowskiego dramatu szczególnie bliska pokoleniu dwudziestolatków, próbujących odnaleźć się w realiach współczesnych Węgier

Inscenizacja Ryszarda III z Teatru Narodowego w Budapeszcie to dzieło jednego z najzdolniejszych węgierskich reżyserów młodego pokolenia – Attili Vidnyánszky’ego juniora. Klasyczny dramat Szekspira został nie tylko ponownie przetłumaczony, ale również poddany przeróbkom przez młodego dramaturga Miklósa Vecsei. We współpracy z reżyserem starał się wyodrębnić i wzmocnić tematy, które miały umożliwić nowe odczytanie dramatu. Tym samym powstał spektakl szczególnie bliski młodemu pokoleniu.

Postać Ryszarda III zwykło się interpretować jako osobowość makiawelistyczną, swego rodzaju prototyp współczesnego dyktatora. Jednak twórcy spektaklu ukazują go jako zakładnika własnych decyzji oraz świata, którym rządzi zło i okrucieństwo.

I pytają nie o to, dlaczego podłym staje się człowiek, lecz o to jakim jest świat, który go tworzy.

Jednocześnie reżyser nie skupia się wyłącznie na portrecie psychologicznym Ryszarda III, ale stawia śmiałą diagnozę podziału społecznego opartego na konflikcie pokoleń – młodzi kontra starsi. Widać to wyraźnie w doborze obsady. Doświadczeni aktorzy grają postaci skrępowane przez posiadaną władzę, podczas gdy świeżo upieczeni absolwenci szkół teatralnych to bohaterowie nadal mający możliwość decydowania o sobie i podejmowania niezależnych decyzji.

Reżyser, urodzony w 1993 roku Attila Vidnyánszky jr. oraz urodzony w 1992 roku dramaturg Miklós Vecsei, którzy obronili dyplomy w 2015 roku na Wydziale Aktorskim Uniwersytetu Teatralo-Filmowego w Budapeszcie, również należą do twórców najmłodszej generacji.

Ryszard III
Teatr Narodowy w Budapeszcie

Reżyseria: Attila Vidnyánszky jr.
Przekład i scenariusz: Miklós Vecsei
Przekład na język polski: Anna Butrym
Muzyka – Adrián Kovács
Asystent reżysera – Péter Kernács

Obsada:
Ryszard III – Zsolt Trill
Elżbieta – Enikő Eszenyi
Jerzy, Edward, Tyrell – Géza D.Hegedűs
Małgorzata – Nelli Szűcs
Anna – Nóra Trokán
Buckingham – Béla Dóra
Catesby – Márton Patkós
Hastings – Martin Mészáros
Rivers – Tamás Kovács
Stanley – Gergő Krausz
Książę Yorku – Bence Böröndi
Młodszy syn Elżbiety – László Sebestyén Szabó
Córka Elżbiety – Ágnes Barta
Brakenbury – Roland Bordás
Ksiądz – Sándor Berettyán
Obywatel – Nándor Berettyán
Pierwszy Zabójca – Zoltán Gyöngyösi
Drugi Zabójca – Attila Lestyán

Czas trwania: 3h (1 przerwa)