Prezentacja rejestracji “H.” J. Klaty i dyskusja o wolności

W ramach obchodów 40-lecia Porozumień Sierpniowych w Gdańskiem Teatrze Szekspirowskim odbędzie się prezentacja rejestracji legendarnego spektaklu w reżyserii Jana Klaty na podstawie szekspirowskiego “Hamleta”, zrealizowanego w Stoczni Gdańskiej. Po prezentacji zapraszamy na rozmowę z udziałem Jana Klaty i Marcina Czarnika, którą poprowadzi Maciej Nowak.

Spektakl stworzony w 2004 roku przez zespół Teatru Wybrzeże pod kierunkiem Macieja Nowaka, odbił się szerokim echem w całej Polsce i przyczynił się do zbudowania pozycji Jana Klaty jako bezkompromisowego reżysera, odważnie komentującego rzeczywistość. Telewizyjna rejestracja tego nowatorskiego odczytania szekspirowskiego “Hamleta”, wystawionego w opustoszałych budynkach Stoczni Gdańskiej powstała w roku 2006.

Zastanawiałem się, gdzie znaleźć Elsynor. – mówił Klata. – Ogromnie ważne, w jakiej przestrzeni go umieszczamy. Poszedłem tropem wielkiego człowieka teatru, Stanisława Wyspiańskiego, który napisał fantastyczne studium o Hamlecie. On wiedział, że przestrzeń w tym dramacie jest bardzo istotna. (…) Chciał miejsca, gdzie ogniskuje się duch narodu, społeczeństwa, historii, jakkolwiek byśmy to nazwali. W jego czasach rzeczywiście był to Wawel. Dla mnie idealna do wystawienia tego dramatu jest Stocznia Gdańska: hala z suwnicą Anny Walentynowicz, niedaleko od pomnika ‘Trzech Krzyży’ i miejsca, gdzie zmieniała się historia Europy i świata.
(“Gazeta Wyborcza”, Trójmiasto, 02.07.2004)

29 sierpnia o godz. 18:00 zapraszamy do Teatru Szekspirowskiego na pokaz rejestracji spektaklu, natomiast o 20:00 spotkanie z reżyserem Janem Klatą oraz odtwórcą głównej roli Marcinem Czarnikiem, poprowadzi Maciej Nowak.

Bezpłatne wejściówki na oba wydarzenia dostępne są ONLINE oraz kasie Teatru.

Uczestnictwo w wydarzeniu wymaga zaakceptowania Regulaminu oraz oddania podpisanego Oświadczenia.

Regulamin wydarzenia “Wymurzanie wolności”

OŚWIADCZENIE do druku

 

Drodzy widzowie, w trosce o nasze wspólne bezpieczeństwo prosimy o odpowiedzialne zachowania:
1. Podczas wydarzenia noś maseczkę tak, aby zasłaniać usta i nos.
2. Zachowaj odstęp 1,5 m od innych widzów.
3. Przynieś podpisane oświadczenie lub uzupełnij je przed wejściem na wydarzenie.
4. Stosuj się do próśb i poleceń Ochrony oraz pracowników Biura Obsługi Widza – ich zadaniem jest dbanie o wspólne bezpieczeństwo.
5. Bądź odpowiedzialny.