POSKROMIENIE ZŁOŚNICY | spektakl

Poskromienie złośnicy z okazji 454. urodzin Williama Szekspira w Teatrze Szekspirowskim

Zapraszamy do wspólnego świętowania!

Tym razem na deskach Teatru Szekspirowskiego zagości spektakl Poskromienie złośnicy w wykonaniu Teatru PAPAHEMA, zdobywcy Nagrody Publiczności oraz Nagrody Gazety Shakespeare Daily w Konkursie SzekspirOFF podczas 21. Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku.

Dziewięcioro młodych aktorów, absolwentów jednego rocznika Wydziału Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Białymstoku, sięgnęło po Poskromienie złośnicy, by zmierzyć się z legendą autora ze Stratfordu nad Avonem.

Gorzka komedia o wyrabianiu w kobiecie nawyku uległości wobec swojego pana i małżonka, to w ich wykonaniu mieszanka konwencji teatru elżbietańskiego z teatrem współczesnym.

To również połączenie aktorstwa dramatycznego z wykorzystaniem dowcipu i formy zabawy z widzem, dowcipu z refleksją na temat przypisywanych nam na co dzień ról i prób wymykania się im.

Pod klasycznym kostiumem trzymającym ciało w ryzach kryje się współczesna wrażliwość młodych twórców. Wyczulenie na zagadnienia partnerstwa, relacji i płci daje o sobie znać, demaskując sztywną konwencję. Najbardziej szowinistyczna sztuka Szekspira nabiera w tej interpretacji nowych znaczeń, staje się migotliwa, stawia pytania zamiast udzielać odpowiedzi w patriarchalnym tonie, daje widzowi możliwość wyboru.

przekład: Stanisław Barańczak
opieka artystyczna: Sylwia Janowicz-Dobrowolska
scenografia: Sylwia Maciejewska
muzyka: Natasza Topor
choreografia: Anna Sawicka-Hodun
reżyseria światła: Maciej Iwańczyk

OBSADA:
Paulina Moś
Małgorzata Patryn-Gurłacz
Katarzyna Pietruska
Helena Radzikowska
Przemysław Bollin
Filip Gurłacz / Patryk Ołdziejewski
Paweł Rutkowski
Mateusz Trzmiel
Piotr Wiktorko

czas trwania: 100 minut

 

__________________________________

Teatr PAPAHEMA został założony przez absolwentów kierunku aktorskiego na Wydziale Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Białymstoku. PAPAHEMA regularnie współpracuje z Teatrem Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, Teatrem Powszechnym im. Zygmunta Hübnera w Warszawie, Teatrem Montownia, Teatrem Polonia w Warszawie prowadzonym przez Fundację Krystyny Jandy na Rzecz Kultury, Operą i Filharmonią Podlaską, a także Teatrem Miejskim w Gliwicach.

Do swoich największych sukcesów twórcy mogą zaliczyć zdobycie III nagrody na 20. Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku w nurcie SzekspirOFF za spektakl Macbett oraz Nagrody Publiczności i Nagrody Gazety Festiwalowej Shakespeare Daily na 21. Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku w nurcie SzekspirOFF za spektakl Poskromienie złośnicy. Aktorów wyróżniono również Świadectwem Otwartego Umysłu przyznawanym przez Redakcję Gazety Wyborczej w ramach Akcji Przystanek Młodzi. PAPAHEMA to także laureaci konkursu teatralnego dla młodych twórców MONTOWNIA BIS organizowanego przez Teatr Montownia (w ramach konkursu powstał spektakl pt. Molière. Z urojenia na podstawie dramatu Michaiła Bułhakowa).

Twórcy marzą o możliwości realizacji swoich pomysłów, łączących środki teatru formy z teatrem aktorskim, dobrą literaturę ze współczesną wrażliwością i poczucie humoru z refleksją na temat kondycji świata. W skład zespołu wchodzą: Paulina Moś, Helena Radzikowska, Paweł Rutkowski i Mateusz Trzmiel. W repertuarze Teatru znaleźć można propozycje zarówno dla widzów dorosłych, jak i dla tych młodszych – obecnie są to: Moral insanity. Tragedia ludzi głupich na podstawie dramatu Gabrieli Zapolskiej Ich czworo, Macbett Eugène Ionesco, Calineczka dla dorosłych na podstawie baśni Hansa Christiana Andersena (stworzona we współpracy z Teatrem Montownia), Alicja po drugiej stronie lustra według prozy Lewisa Carrolla w reżyserii Przemysława Jaszczaka, Poskromienie złośnicy Williama Szekspira, Niezwykły lot pilota Pirxa na podstawie prozy Stanisława Lema w reżyserii Jerzego Machowskiego, performans Wojna. Trzęsienie rodziny w reżyserii Przemysława Jaszczaka, a także Skłodowska. Radium Girl w reżyserii Agaty Biziuk.

Na głównej scenie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego wystąpią po raz pierwszy.

 

Spektakl zrealizowany w ramach festiwalu Wschód Kultury/Inny Wymiar.

Dofinansowano ze środków z budżetu Miasta Białegostoku.