POLA NEGRI, CZERWIE | seans z muzyką na żywo

Pokaz filmu MANIA, z Polą Negri w roli głównej, z muzyką na żywo w wykonaniu CZERWI

 

Na 2017 rok przypadają dwie rocznice związane z Polą Negri – 120 lat od jej narodzin oraz 30 lat od śmierci wybitnej aktorki – jedynej Polki, która zyskała status niekwestionowanej gwiazdy Hollywood.
 

Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów to dzieło kina niemego z 1918 roku z Polą Negri w roli głównej. Opowiada o młodej pracownicy fabryki papierosów, Mani Walkowskiej, która zostaje wybrana jako modelka do reklamowania nowej marki papierosów. U wykonującego promocyjny plakat malarza bohaterka poznaje kompozytora Hansa van den Hofa. Robotnica i muzyk zakochują się w sobie. Uroda modelki z plakatu reklamowego fascynuje bogatego i wpływowego mecenasa sztuki Morellego. Zaprasza on Manię na bal, na którym stara się o jej względy. Bohaterka opiera się jego staraniom, gdyż kocha van den Hofa…
 

Projekcję film dopełni muzyka grana na żywo przez zespół Czerwie. To niezależna polska formacja, której styl, to pogranicze folku i etno, inspirowany teatrem absurdu i filmem. Muzycy są twórcami i wykonawcami muzyki do wielu projektów teatralno – filmowo – plastycznych. Od kilku lat tworzą głównie muzykę do arcydzieł kina niemego. Stworzyli i wykonywali również muzykę do wielu spektakli teatralnych, w tym do Albośmy to jacy, tacy w reżyserii Piotra Cieplaka, na podstawie Wesela Stanisława Wyspiańskiego (Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera, Warszawa, 2007).

W swojej dyskografii muzycy mają 5 autorskich albumów. W roku 2004 wydali album Padlina z gościnnym udziałem Macieja Maleńczuka i Andrzeja Przybielskiego. W roku 2008 stworzyli projekt Otwarta Sztuka Dla Ludu, który niejednokrotnie gościł na antenach polskich i europejskich stacji radiowych. W 2013 roku grupa wydała album Czerwie Nosferatu Live, będący muzycznym zapisem trasy koncertowej pod tym samym tytułem. W marcu 2016 roku Czerwie wystąpili na prestiżowym europejskim festiwalu Kina Niemego Hippodrome 2016 w Szkocji.

W skład grupy wchodzi obecnie 4 muzyków – Wojtek Zaborowski, Maciek Kudłacik, Paweł Zawarus, Piotrek Bogunia – a ich instrumentarium, to: perkusja, ksylofon, instrumenty perkusyjne, instrumenty etniczne, bas, gitara, mandolina, akordeon i syntezatory.