PASJA DZIEWCZYNKI Z ZAPAŁKAMI

Performans teatralno-muzyczny na podstawie utworu Davida Langa “The Little Match Girl Passion”.

W musicalu “The Little Match Girl Passion” amerykański kompozytor David Lang połączył baśń Hansa Christiana Andersena „Dziewczynka z zapałkami” z „Pasją wg św. Mateusza” Jana Sebastiana Bacha. Premiera utworu odbyła się w Carnegie Hall w październiku 2007, a w 2008 roku twórca otrzymał za niego nagrodę Pulitzera. W sierpniu 2009 nagranie zostało wydane przez Harmonia Mundi zbierając znakomite recenzje.

Bohaterka performansu, który powstał na podstawie kompozycji Langa jest dziewczyną, która musi
znosić ubóstwo swojej rodziny, dokuczanie rówieśników i przemoc ze strony ojca. Próbując się wyrwać do lepszego życia umiera z zimna, przedawkowania i obojętności ze strony otaczającego ją społeczeństwa.

W tym spektaklu nie gramy, nie przedstawiamy, jesteśmy sobą, jesteśmy każdym z Was. Współczesną pasją / namiętnością jest obojętność, cynizm i samotność. – mówią twórcy.

TWÓRCY / Reżyser: Dmytryi Kostiumynskyi, Zespół wokalny “Alter Ratio”: Iryna Patsulia, Kateryna Prykhodko, Maxym Busel, Ruslan Kirsh, Kierownik i dyrygent: Olga Prikhodko, Performerka: Mariya Salo, Instrumenty perkusyjne: Anastasia Sabadash, Światło: Mikhail Panchyk, Dźwięk: Andriy Shahadynets

Spektak prezentowany w ramach IV Tygodnia Ukraińskiego w Gdańsku, który jest coroczną, szeroką prezentacją kultury ukraińskiej, zapoczątkowaną z inicjatywy Konsula Generalnego Ukrainy w Gdańsku Lwa Zacharczyszyna i małżonki Tetiany Yermak oraz inspirowana sukcesem Tygodnia Ukraińskiego w Gdańsku 2016, który został zorganizowany wspólnie z Gdańskim Teatrem Szekspirowskim w ramach cyklu Teatry Europy.
Patronat Honorowy nad wydarzeniem objęli: Ambasador Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej Andrii Deshchytsia, Prezydent Miasta Gdańska Pani Aleksandra Dulkiewicz, Marszałek Województwa Pomorskiego Pan Mieczysław Struk.