4 Dni Muzyki Ekscentrycznej

Omar Souleyman | koncert

Bahdeni Nami to jak dotąd najbardziej osobisty album Omara Suleymana.

W drugim studyjnym albumie Syleyman wraca do współpracy ze swoim ulubionym Ahmadem Alsamerem, tym razem nie tylko poetą, który stworzył słowa do jego przebojów jeszcze sprzed zachodnich czasów: Kaset Hanzel, Khattaba czy Shift –al Mani. Album nagrano bliżej domu, w Istambule, pojawia się na nim Alsamer, a całość jest pełna klaskania i okrzyków zachęty, wybuchają tu fajerwerki sazu, wystąpił w nim też Khaled Youssef. Rizan Sain improwizuje na klawiszach z pełnym oddaniem i mistrzostwem podążając za każdym wyborem Omara Suleymana. Piosenki mówią o przyrzeczeniach wiecznej miłości, ukojeniu serca, oddają jej wolność i proszą ją, by zasnęła na zawsze w jego ramionach – w czterech tanecznych utworach, inicjującym album mawwalu i wyrafinowanych balladach w arabskim stylu.
Po swoim pierwszym albumie studyjnym, Wenu Wenu wyprodukowanym przez FourTet, Omar Suleyman otwiera się na prawdziwych miłośników muzyki, pozwalając im doświadczyć swojego optymalnego brzmienia. Z pokorą wyznaje, że ma wielkie szczęście mieć ich przy sobie i móc ich inspirować.
Kieran Hebden powrócił, by wyprodukować Bahdeni Nami, Modeselktorowi świetnie udały się dwa najszybsze utwory taneczne, Legowelt zremiksował utwór tytułowy, a Cole Alexander z Black Lips podarował nam jedną z najbardziej chwytających za serce ballad.
Omar Suleyman bez znużenia sprowadza swój szalony taniec do kolejnych zakątków Ziemi. Jest dumny z tego, że mógł wystąpić na ostatnim wręczeniu Nagrody Nobla. Omar zaczął budować swoją reputację w Syrii, w regionie Al-Hasaka, przez lata śpiewając i będąc wodzirejem licznych ślubów, urodzin, chrztów czy spotkań korporacyjnych, pojawiał się na wezwania wszystkich mieszkańców regionu – muzułmanów, chrześcijan, Kurdów, Irakijczyków, Syryjczyków i Asyryjczyków. Jego styl zaczął się wyróżniać, kiedy zmienił swoją muzykę i teksty tak, by przemawiały do nich wszystkich. Dzięki wspomnianym przyjęciom powstały setki kaset z nagraniami, które stawały się prezentami i zostały rozpropagowane w całej Syrii, a potem także w innych krajach arabskich. Świat upiera się, by kojarzyć Omara z niekończącą się wojną w Syrii, on jednak chce nieść jedynie miłość.

 

 

Tuż przed koncertem Omara Souleymana na scenie pojawi się Snowid. Jego muzykę można określić jako pagan disco, pełne elektronicznych dźwięków i tanecznych rytmów. A wszystko to inspirowane folklorem i tekstami o tematyce fantasy.

Jako support zagra również amerykański MONO/POLY oraz Ceephax Acid Crew, czyli młodszy brat Squarepushera.

 

Pozostałe koncerty w ramach Dni z Muzyką Ekscentryczną:

 

CocoRosie

 

Igorrr

 

Luke Abbott

 

Kup KARNET i przyjdź na wszystkie koncerty – 150 zł

dostępny w kasie teatru.