Ofiara – Teatr WARSawy

Autor: Saul Bellow
Przełożył: Lech Czyżewski
Dramaturgia: Monika Rejtner
Reżyseria: Adam Sajnuk
Scenografia i kostiumy: Katarzyna Adamczyk
Asystent scenografa: Łukasz Kowalik
Muzyka: Michał Lamża; teksty i wykonanie piosenek: Monika Mariotti, klarnet: Dariusz Falana

Występują: Aleksandra Justa (aktorka Teatru Narodowego), Adam Sajnuk, Grzegorz Małecki (aktor Teatru Narodowego), Tomasz Drabek, Stanisław Banasiuk

W spektaklu na podstawie powieści Saula Bellowa (z wybranymi fragmentami Sklepów Cynamonowych i Sanatorium pod Klepsydrą Brunona Schulza) głównym tematem jest problem winy i odpowiedzialności. Bellow, a za nim Sajnuk, przedstawia historię dwóch mężczyzn, Żyda i antysemity, których łączy szczególna relacja, oparta na poczuciu winy i manipulacji.

Powieść była odpowiedzią pisarza na tragedię Holokaustu, ale nie odnosi się do tej kwestii w sposób bezpośredni. Aktualność tego spektaklu nie polega tylko na ukazaniu, jakie mechanizmy uruchamiają spiralę przemocy, w której ofiarę trudno odróżnić od prześladowcy, ale przede wszystkim uświadamiają, jak w okresach kryzysu i zagubienia stare stereotypy myślowe i irracjonalne impulsy powracają ze zdwojoną siłą. Wychodząc z teatru, każdy będzie musiał sam odpowiedzieć sobie na pytanie, kto tu jest tytułową ofiarą, ale przede wszystkim, na ile jego życiem kierują irracjonalne i podświadome impulsy “rodem ze średniowiecza”.

Adam Sajnuk, podobnie jak w Kompleksie Portnoya, świetnie wywiązał się z dwóch trudnych ról, aktora i reżysera (…). Asa Leventhal to kolejna rola Grzegorza Małeckiego zasługująca na miano wielkiej kreacji (…). Prawdziwym majstersztykiem tej zachwycającej roli jest końcowy monolog (…). Ofiara to kolejny po Kompleksie Portnoya i Dziwce z Ohio udany spektakl Teatru WARSawy – ambitnej stołecznej sceny.
(Jan Bończa-Szabłowski, Kat i ofiara według Saula Bellowa, Rzeczpospolita)