Museum TV Station – performans

Wystąpią: Lado Darakhvelidze (GE/NL), Nadja Tsulukidze (GE), Onno Dicker (NL), Michael Georgeson (UK)
Współpraca: Pasha Sugurov (RU), Anatoly Belov (UKR), Willy Fournier (CAN), Joe Krauss (USA)

 

Projekt Museum TV Station (MTVS) pokazuje sztukę, jako potężną przestrzeń do eksperymentowania z różnymi formami komunikacji w ramach przeładowanej informacjami współczesnej kultury medialnej.

Obecna edycja MTVS poświęcona jest tematowi Granic. Temat ten rozpatrywany jest z punktu widzenia ekologii, polityki i ekonomii, ze szczególnym uwzględnieniem własności prywatnej w opozycji do państwowej, oraz kwestii separatystycznych.

MTVS Gdańsk kładzie nacisk na katastrofy ekologiczne wywołane przez człowieka oraz skomplikowane kwestie graniczne na Kaukazie. Projekt wykorzystuje metody przekazywania treści artystycznych i opowiadania historii jak wywiad, audycje na żywo, instalacje artystyczne, teatr, film, etc., aby przybliżyć problematykę stawiania granic.

W performansie wystąpi międzynarodowe grono artystów, którzy udowodnią, że granice istnieją wszędzie – z jednej strony są naszą naturalną potrzebą, z drugiej wywołują konflikty, wojny i cierpienie.

Opowieść Nadji Tsulukidze (Gruzja) dotyczy politycznych i ekonomicznych zmian w jej kraju, które centralizowały się w domu, w którym się wychowała – wpływając nie tylko na prywatne życie ludzi, relacje rodzinne i sąsiedzkie, ale również na funkcje mieszkaniowe samego budynku i jego poszczególnych pomieszczeń.

Lado Darakhvelidze (Gruzja/Holandia) rozszerzy perspektywę o ziemię – granice naturalne, wytyczone przez rzeki i roślinność zderza z historią swojej rodziny, pokazując, jak silnie wzajemnie na siebie oddziałują. Jednocześnie uwypukli zależność między prawem naturalnym – również prawem silniejszego – a państwowym, ustanowionym przez ludzi.

Onno Dicker (Holandia) rozwinie wątek granic, nakreślony przez te opowieści, a Mikey Georgeson (Wielka Brytania) nada im wymiar… muzyczny.

W performansie wezmą również udział, za pośrednictwem Skype, artyści z innych krajów: Pasha Sugurov (Rosja), Anatoly Belov (Ukraina), Willy Fournier (Kanada), Joe Krauss (Stany Zjednoczone).