MOZAIKA, spektakl dla dzieci 0-3 lat | Tydzień Litewski

Mozaika Teatru Dansema to litewski spektakl taneczny dla dzieci do 3 lat

Jak wygląda świat oczami małego dziecka? Jest okrągły czy kanciasty, żółty czy niebieski? A może zielony miękki i podłużny?

 

W pierwszych latach życia dzieci rozpoznają świat za pomocą kolorów i kształtów geometrycznych. Słynna litewska choreograf Birutė Banevičiūtė wraz z tancerzami stworzyła z tych kolorowych kształtów mozaikę różnych rozpoznawalnych warzyw – jak marchewka, pomidor, ogórek, a także tych mniej rozpoznawalnych jak grzyby, owoce i kwiaty.

Podczas spektaklu podróżując poprzez kolejne stadia rozwoju dziecka tancerze, jak dzieci poniżej pierwszego roku życia czołgają się, odbijają, raczkują, następnie jak dwulatki chodzą, biegają, przewracają się, potem jak trzylatki galopują, chowają się i turlają. Tym charakterystycznym dziecięcym aktywnościom towarzyszy specjalnie stworzona muzyka złożona z wysokich, prostych dźwięków, przemawiających do dzieci do 3 lat.

Po 30 minutach mali widzowie zapraszani są na scenę gdzie przez 15 minut mogą wziąć udział w zabawie miękkimi, delikatnymi elementami scenografii.

 

Spektakl był uznany przez Litewskie Ministerstwo Kultury za najlepsze przedstawienie dziecięce 2012 roku.

choreografia: Birutė Banevičiūtė
tancerze: Giedrė Subotinaitė/Agnė Ramanauskaitė, Mantas Stabačinskas, Marius Pinigis
muzyka: Rasa Dikčienė
światła: Aurelijus Davidavičius
konsultant: Ingrida Gerbutavičiūtė

Czas trwania 35 minut + 15 minut zabawy z widzami

Tydzień Litewski organizowany przez Gdański Teatr Szekspirowski oraz Fundację Theatrum Gedanense odbywa się dzięki współpracy z Attache Kulturalną Republiki Litewskiej oraz Litewskim Instytutem Kultury.

Partnerami wydarzenia są Ministerstwo Kultury Republiki Litewskiej oraz Rada Kultury Litwy.

Tydzień Litewski został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.