MonoTeatr: SATANA | TwO

Opowieść o obecności zła i jego destrukcyjnym działaniu.

„Satana” na podstawie „Doktora Faustusa” Tomasza Manna to opowieść o rzeczywistości nadprzyrodzonej, o obecności zła w świecie i jego destrukcyjnym działaniu na człowieka. W „Satanie” Bortkiewicz wciela się w postać Serenusa Zeitbloma, który opowiada o życiu swojego przyjaciela z czasów studenckich, genialnego muzyka Adriana Leverkühna, który podobnie jak Faust Goethego podpisał pakt z diabłem. Z powieści Manna, uznawanej przez badaczy za metaforę historii Niemiec, Marcina Bortkiewicza zainteresował przede wszystkim motyw sprzeczności związanych z twórczością oraz koszty, jakie musiał ponieść główny bohater, aby stworzyć dzieło nieśmiertelne. W jego interpretacji „Doktor Faustus” staje się uniwersalną metaforą wyborów, z jakimi musi się zmierzyć twórca, żeby sprostać swojemu powołaniu.

Na podstawie „Doktora Faustusa” Tomasza Manna
Reżyseria: Stanisław Miedziewski
Wykonanie: Marcin Bortkiewicz

“Satana” jest laureatem nagród: jury na OFTN (Ostrów Wlkp., 2000); Grand Prix XXIX OSATJA (Zgorzelec, 2000); Grand Prix oraz nagrody za reżyserię na Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Słowa „…czy to jest kochanie?” (Elbląg, marzec 2000); Grand Prix, nagrody im. Jana Pawła II, nagrody publiczności i nagrody „bilet do Edynburga” na III Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów i Kabaretów Studenckich „Wyjście z cienia” (Gdańsk, 2000); I nagrody (Złotego IQNA) Międzynarodowego Festiwalu Przedstawień Jednego Aktora w Kiszyniowie (Mołdawia, 2001); Grand Prix Ogólnopolskiego Festiwalu Małych Form Teatralnych (Warszawa, 2001); nagrody dla najlepszego aktora na Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Jednego Aktora na Ukrainie (Kijów, 2003); nagrody dyrektorów Międzynarodowych Festiwali Monodramów oraz I nagrody na Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Jednego Aktora INTEGRA (Hanower, 2004). Ponadto Bortkiewicz jest zdobywcą Pomorskiej Nagrody Artystycznej w kategorii „teatr” (2001).

 

Po spektaklu zapraszamy na spotkanie z Marcinem Bortkiewiczem i Stanisławem Miedziewskim.

Pokaz spektaklu jest częścią projektu MONOTEATR: MIKROKOSMOS MIEDZIEWSKIEGO dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura Dostępna”.