MonoTeatr: KALAMARAPAKSA – CZYLI RZECZ O WITKACYM | TwO

Co to znaczy „Kalamarapaksa”? Nic nie znaczy!

Witkacy był mistrzem w konstruowaniu neologizmów, których z upodobaniem używał zarówno w swojej twórczości, jak i w kontaktach towarzyskich. Z kontekstu jednak wynika, że jest to określenie na sytuację zupełnie beznadziejną. Kiedy więc wszystko wali się w gruzy, jedyne, co możemy powiedzieć, to – Kalamarapaksa!

Spektakl inspirowany książką Joanny Siedleckiej “Mahatma Witkac”
Scenariusz i reżyseria Stanisław Miedziewski.
Wykonanie: Caryl Swift

Rzecz o Witkacym… określa treść spektaklu. Bo chociaż o Witkacym wiemy już bardzo dużo, postać tego ekscentrycznego artysty kryje wciąż wiele tajemnic… W jaki sposób filozofia, system etyczny, poglądy społeczne i słynny katastrofizm odzwierciedlały osobowość Witkacego? I jakim właściwie był człowiekiem? Na te właśnie pytania starają się odpowiedzieć twórcy spektaklu. Postać Witkacego – człowieka wyłania się z opowieści bohaterki monodramu. Jest nią Winifred Cooper, Angielka, żona Polaka. Zanurzona w zgrzebną PRL-owską rzeczywistość, wraca we wspomnieniach do szalonych lat dwudziestych…

 

Przedstawienie nagrodzone na Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Jednego Aktora w Toruniu, prezentowane było ponad 350 razy w Polsce i za granicą.

Po spektaklu zapraszamy na spotkanie z Caryl Swift i Stanisławem Miedziewskim.

 

Pokaz spektaklu jest częścią projektu MONOTEATR: MIKROKOSMOS MIEDZIEWSKIEGO dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura Dostępna”.