Moja matka i inni wariaci z rodziny - w roli tytułowej Danuta Szaflarska - w IKM w ramach Tygodnia Węgierskiego organiz. przez GTS, 5.12, 17:30

MOJA MATKA I INNI WARIACI Z RODZINY, filmy w IKM | Tydzień Węgierski

Ostatni film z udziałem niezapomnianej Danuty Szaflarskiej

Cztery pokolenia „pomyleńców” pod bacznym okiem 94-letniej matki (w tej roli Danuta Szaflarska), która w ciągu życia doświadczyła aż dwudziestu siedmiu przeprowadzek. Zmiana miejsca zamieszkania była jej jedynym sposobem na radzenie sobie z problemami, zagrożeniami i konfliktami. W rzeczywistości to sama historia goniła ją przez życie, odciskając na kobiecie piętno burzliwego XX wieku. Teraz kobieta wraca do przeszłych wydarzeń, opowiadając swojej córce prawie stuletnią historię rodu pełną barwnych postaci i wyjątkowych zdarzeń.

2015, 1 h 48 min
reżyseria: Ibolya Fekete
scenariusz: Ibolya Fekete
zdjęcia: Francisco Gózon, Nyika Jancsó
kostiumy: Györgyi Szakács
muzyka: János Novák
producent: Gábor Garami

obsada:
Mama – Danuta Szaflarska; Berta Gardó – Juli Básti; Berta Gardó – Eszter Ónodi; Lajos Barkó – Tibor Gáspár; Sándor Mille – György Barkó; Berta Gardó (w wieku 10 lat) – Petra Hovanyecz;

Czy wasza rodzina jest normalna?

To w pewnym stopniu uprawnione pytanie: w nienormalnym i popadającym w absurd świecie historii Europy Środkowej XX wieku każda rodzina musiała walczyć o swoje przetrwanie i dalszy byt. Nawet za cenę licznych – dobrowolnych i wymuszonych – przeprowadzek.

Poza świetną kreacją Danuty Szaflarskiej na ekranie wyróżnia się gra dwóch węgierskich aktorek, Eszter Ónodi i Juli Básti.

Danuta Szaflarska

Legenda polskiego kina. Zagrała w pierwszych powojennych filmach Leonarda Buczkowskiego: Zakazanych piosenkach i Skarbie, a ostatnio m.in. w Pokłosiu Władysława Pasikowskiego oraz Innym świecie Doroty Kędzierzawskiej i Arthura Reinharta. Wielokrotnie nagradzana za role teatralne i filmowe, otrzymała Polską Nagrodę Filmową Orzeł za osiągnięcia życia. Od 2010 do 2017 w zespole TR Warszawa.

Aktorka teatralna i filmowa. Urodziła się 6 lutego 1915 roku w Kosarzyskach. Absolwentka słynnego Państwowego Instytutu Sztuki Teatralnej (PIST-u) z 1939 roku. Zaraz po studiach rozpoczęła karierę artystyczną w Teatrze na Pohulance (1939 -1941) w Wilnie. W ciągu dwóch lat zagrała około dwudziestu ról w sztukach o bardzo urozmaiconym charakterze – od klasyki po obyczajowe komedie. Po wojnie, przez rok, występowała w Starym Teatrze w Krakowie (1945-1946), a następnie w Łodzi w Teatrze Kameralnym (1946-1949). W 1949 roku, po likwidacji Teatru Kameralnego, wraz z zespołem Erwina Axera przeniosła się do Warszawy. Do 1957 roku występowała w Teatrze Współczesnym, potem w Narodowym (1954-1966). Od 1966 do emerytury w roku 1985 w Teatrze Dramatycznym. Potem, gościnnie, występowała na scenach niemal wszystkich warszawskich teatrów. Zmarła 19 lutego 2017 roku w Warszawie.

(źródło: culture.pl)