Mity i opowieści słowiańskie dla dorosłych | Karawana Opowieści | TwO

Obecnie jesteśmy w bardzo ciekawym czasie intensywnych poszukiwań naszych korzeni, informacji o tym jak żyli nasi przodkowie i jakie snuli opowieści o stworzeniu świata, powstaniu człowieka i jego dalszych losach.
Pozbierane z okruchów i ech, ułożone w swego rodzaju mozaikę mity i opowieści, chciałbym Wam przedstawić tego wieczoru.

Opowiada: Szymon Góralczyk
Ilustracja muzyczna: Maciej Stranz

Karawana Opowieści to podróżna grupa opowiadaczy i muzyków, którzy dzielą się swoją pasją do legend i baśni, starych i nowych opowieści. Ich celem jest popularyzacja sztuki opowiadania. W swoim repertuarze mają propozycje przeznaczone zarówno dla dzieci, jak i dorosłych słuchaczy.

Wybieramy różne historie, poszukujemy opowieści zabawnych, frapujących, wzruszających, czasem tragicznych, z morałem lub celną pointą. Inspiracje znajdujemy w książkach, w drugim człowieku, w naszej wyobraźni, w tym, co przynosi samo życie. Opowieści są jak linie papilarne – niepowtarzalne, bardzo indywidualne, osobiste. Wybieramy te, które do nas przemawiają. – Karawana Opowieści

Szymon Góralczyk
Bajarz, podróżnik i poszukiwacz. Z wykształcenia fizjoterapeuta, ale nie ma to większego znaczenia odkąd zaczął opowiadać. Wszystko przez Tolkiena i mitologię nordycką. Później oczarowały go baśnie, zwłaszcza skandynawskie i polskie (kaszubskie). Najchętniej opowiada bez mikrofonu i na boso, tak po prostu. Z opowieściami odwiedził już wiele miast w Polsce i za granicą, prowadząc spotkania w przedszkolach, kawiarniach, bibliotekach, na festiwalach (Meksyk, Kuba, Palestyna). Wierzy w moc słowa, które może kształtować rzeczywistość.

Maciej Stranz
Rzeźbi w kamieniu, wykonuje mozaiki, funkcjonuje w sferze land artu. Od lat pracuje z dziećmi i młodzieżą prowadząc warsztaty artystyczne, czytelnicze, słuchowiska. Swoje zainteresowanie dźwiękiem oraz szeroko pojętą muzyką etniczną realizuje graniem na klarnecie, gitarze przy wtórze śruti box-u oraz innych etno instrumentach z własnej kolekcji. Fascynuje go też i muzyka współczesna spod znaku Steve Reich`a czy John Cage`a oraz muzyka ilustracyjna z Johann Johannssonem na czele. Można rzec, że te wielkie nazwiska są drogowskazem w jego muzycznych podróżach.

Info: teatrwoknie@ftg.pl
tel.: +48 58 322 04 14