fot. Dmitrij Matvejev

Maski i cienie – wystawa zdjęć Dmitrija Matvejeva | Tydzień Litewski

Teatr litewski w fotografii

Wystawa zdjęć Dmitrija Matvejeva prezentuje różne oblicza teatru – jest kompozycją teatralnych duchów, masek i cieni, portretów aktorów wykonanych na zasceniu – przed i po spektaklu oraz fotografii z prób.

Każde zdjęcie to próba uchwycenia aktu twórczego, chwili w teatrze, która pojawia się i znika wraz z rozpoczęciem i końcem spektaklu. „Maski i cienie” zadają pytania, co i jak widzimy, kiedy jedna maska jest już zdjęta, a druga jeszcze nienałożona, co się dzieje przed wyjściem na scenę, jak wygląda życie teatralne za kulisami, a jak – to, które oglądają widzowie.
Na wystawie zobaczymy m.in. zdjęcia ze spektakli wybitnych litewskich reżyserów Rimasa Tuminasa, Eimuntasa Nekrosiusa, Oskarasa Korsunovasa, a także z prób do spektaklu „Plac bohaterów” (według sztuki Thomasa Bernhardta) wyreżyserowanego przez polskiego reżysera Krystiana Lupę w Litewskim Narodowym Teatrze Dramatycznym.

 

Ideał dla mnie – to wykonanie takiej fotografii, która byłaby zgodna z duchem spektaklu. Ale jest to taki ideał, do którego można się tylko zbliżać, nigdy zaś nie można urzeczywistnić go w pełni
– mówi Matvejev

 

Dmitrij Matvejev

Dmitrij Matvejev urodził się w 1963 r. w Wilnie. Od 1994 r. fotografuje życie teatralne na Litwie, pracował w wielu teatrach litewskich i zagranicznych. Od 1999 r. jest członkiem Związku Litewskich Artystów Fotografików. Laureat wielu nagród przyznawanych za osiągnięcia w dziedzinie kultury.

Dmitrij Matvejev dokumentuje w sposób artystyczny spektakle, próby, codzienność i święta litewskiego teatru, portretuje ludzi teatru – aktorów, reżyserów, scenografów, dramaturgów, projektuje plakaty teatralne, tworzy instalacje i projekcje multimedialne do spektakli dla dzieci. Jego prace były eksponowane na licznych wystawach w kraju i za granicą (m.in. w Meksyku, w Czechach, w Austrii, w Rosji, w Finlandii). W Polsce organizowano wystawy fotografii Dmitrija Matvejeva poświęcone twórczości wybitnych reżyserów litewskich – Rimasa Tuminasa i Oskarasa Koršunovasa.

 

Wystawa czynna od 6 do 12 października, w godzinach otwarcia kas (14:00-19:00)

Wernisaż 6 października o 17.00. Wstęp wolny.


Tydzień Litewski organizowany przez Gdański Teatr Szekspirowski oraz Fundację Theatrum Gedanense odbywa się dzięki współpracy z Attache Kulturalną Republiki Litewskiej oraz Litewskim Instytutem Kultury.

Partnerami wydarzenia są Ministerstwo Kultury Republiki Litewskiej oraz Rada Kultury Litwy.

Tydzień Litewski został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.