LABORATORIUM PIEŚNI | koncert

Muzyka świata – pieśni tradycyjne w kobiecym wielogłosie – koncert LABORATORIUM PIEŚNI, Teatr Szekspirowski, 5 lutego

5 lutego w Teatrze Szekspirowskim usłyszymy utwory z płyt RosnaRasti – nominowanej do nagrody Fryderyk 2020 w kategorii „Album roku – Muzyka świata”. Zaprezentowane zostaną także najnowsze utwory grupy – odsłony pradawnych pieśni Świata i Kosmosu oraz autorskie kompozycje zespołu, zrodzone z intuicji i sennych marzeń, inspiracji serc.

Zapraszamy na koncert celebrujący kobiecość, życie, witalność i wzrastanie. Kobiecość jest wolnością, głosem natury – nieposkromionej dzikości i łagodności jednocześnie. Kobiecość jest rzeką, w której kąpią się dzieci, i z której piją zwierzęta. Kobiecość jest darem dla mężczyzn, żeby mogli wejść na ścieżkę serca. Jest wschodem i zachodem słońca, księżycem w pełni i w nowiu. Pierwotnym tańcem, który tańczy się w strumieniach deszczu, oddechem z dna oceanów, wołaniem miłości. Kobiecość to zaproszenie do kręgu, w którym śpiewa się pradawne pieśni, wyśpiewuje zaklęcia, grając na bębnach transowe rytmy. To bijące źródło, czysta celebracja życia.

Laboratorium Pieśni to trójmiejski kobiecy zespół pieśniarek, powstały w 2013 roku. Grupa śpiewa i aranżuje tradycyjne pieśni polifoniczne: ukraińskie, bułgarskie, białoruskie, serbskie, albańskie, bośniackie, polskie, a także gruzińskie, skandynawskie, oksytańskie i wiele innych. Pieśni Świata wykonują zarówno a capella, jak i przy akompaniamencie bębnów szamańskich i innych etnicznych instrumentów (m.in. shruti box, dzwonków, przeszkadzajek, fletu, kalimby, mis, gongu), wnosząc w pieśni tradycyjne nową aranżację, przestrzeń improwizacji głosowych, inspirowanych dźwiękami natury, często intuicyjnych, dzikich, kobiecych.

Kobiecość jest pieśnią, wielogłosową, z wnętrza ziemi, z początków świata. Tak prastarą, jak kamienie, jak puszcze, jak pierwszy dźwięk, pierwsza wibracja.

– mówią członkinie zespołu Laboratorium Pieśni.

Materiał pieśniarski przechodzi swoistą drogę ze źródła: pieśni są zazwyczaj przywożone z różnych regionów Polski, Europy i Świata przez członków zespołu, następnie zostają opracowywane w procesie warsztatowym i na próbach, by w końcu ukazać się w nowej odsłonie – tradycyjnej lub wzbogaconej, aranżowanej.

Zespół brał udział w projektach z udziałem cenionych polskich muzyków, m.in. projekt „Czarna Polana” z Kayah i kompozytorem Atanasem Valkovem, udział w nagraniach płytowych i koncertach „Good L.U.C.K” artysty L.U.C, udział w koncercie „Wybraliśmy Wolność” Andrzeja Smolika, wraz z innymi polskimi muzykami.

Z koncertami i warsztatami Laboratorium Pieśni odwiedziło już ponad 15 krajów (m.in. USA, Indie, Szwajcaria, Japonia, Hiszpania, Izrael, Islandia, Dania, Holandia, Francja, Wielka Brytania). Teledysk z białoruską pieśnią „Sztoj pa moru” osiągnął ponad 10 mln wyświetleń, a na Facebooku grupę śledzi ponad 135 tysięcy fanów.

Głosy zespołu:
Alina Jurczyszyn, Kamila Bigus, Lila Bosowska, Iwona Bajger, Magda Jurczyszyn – Turło, Karolina Stawiszyńska, Alina Klebba